При идентични сделки с имоти, но на различна стойност, се заплаща диференцирана такса. Това е една от констатациите на прокуратурата по проверка, свързана с дейността на местната власт.
В друг случай се въвеждат задължения за заплащане на такса, но общината не предлага реално насрещна услуга, се посочва в съобщение на прокуратурата, в което се уточнява, че това е в нарушение на Закона за местните данъци и такси.
Прилагат се и такси за ползване на автогари или за информационно обслужване, а размерът им се разграничава според цени на билети, дължина на маршрути. Това пък е в разрез със Закона за автомобилните превози, констатира друга проверка на Върховната административна прокуратура (ВАП).
Юристите на съдебното ведомство са открили несъответствия със законите при местни такси в 147 общински наредби, с които гражданите и юридическите лица са натоварени с допълнителна финансова тежест.
Причина за това е, че не са спазени основните принципи “за съразмерност на таксите на необходимите материално-технически и административни разходи по предоставяне на услугата”, уточняват от прокуратурата.
Случаите са в Добрич, Каварна, Шумен, Смолян, Габрово, Дупница, Кюстендил и още няколко града.
Ефектът от проверката на ВАП се открива в предприетите мерки за отстраняване на административните тежести за граждани и организации.
Проверката продължава.
преди 7 години Да проверят и нотариалните такси, които се наричат "такси" пък са си един кожородерски "нотариален данък" и то от частни лица в държавата. Ама нещо не смеят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Че то това не е в 2-3 града, а в цяла България. И какво като ВАП са открили такива нарушения? Нищо няма да последва! отговор Сигнализирай за неуместен коментар