Народните представители от временната комисия за НДК препоръчват на Сметната палата да включи в годишната програма за одитната си дейност за 2018 г. да изготви одит за съответствие при финансовото управление на НДК за периода 2015-2017 г.
Това е записано в доклада от дейността на комисията, който беше приет на заседание на комисията днес с 10 гласа "за" и 9 "против", съобщи БТА.
Според депутатите такъв одит ще направи анализ на цялостната дейност на НДК, а не на отделни факти. Ще провери начина на управление и усвояване на ресурсите, как се изпълняват бизнес плановете, имат ли цели и приоритети, и ще даде препоръки за подобряване на дейността на дружеството.
Народните представители се обединяват около констатацията, че въз основа на проведените изслушвания и представената документация от извършените проверки на компетентни органи са налице съмнения за извършени нарушения, но настояват за това да се произнесат компетентните органи.
Румен Гечев от БСП е на мнение, че над бившия изпълнителен директор на НДК Мирослав Боршош е имало "политически чадър".
“Той е бил над Съвета на директорите, бил е над принципалите си”, коментира депутатът от левицата и допълни, че Бойко Борисов е назначил Боршош "пред цяла България, след като беше уволнен от Лиляна Павлова".
За Гечев това "води към следата, че Борисов е "политическият чадър".
По повод на тези твърдения Тома Биков от ГЕРБ отбеляза, че “не вижда подобни факти и обстоятелства от изслушванията и документите” и изтъкна, че именно сегашното правителство е уволнило Мирослав Боршош.
“Ако не беше Лиляна Павлова, в момента ние нямаше да заседаваме тук, нямаше да разберем нищо и вие нямаше да знаете какво се случва в НДК. Независимо кой е назначил Боршош, важното е кой е направил разследванията и е взел мерки, и това е сегашното правителство", посочи Биков.
Депутатът от ДПС Велислава Кръстева коментира, че в доклада на комисията не е успяла да открие отговор на най-важния въпрос – къде са парите.
Тя смята, че докладът "спуска едно приятно перде, една хубава завеса върху това, което се е случвало в НДК".
“Няма как да подкрепя така изложения доклад, защото според нас той не изчерпва нашите задължения пред народните представители - да изясним фактите и обстоятелствата, свързани със 17-те млн. лева публични средства, отпуснати на НДК”, заяви Кръстева.
По думите ѝ комисията не е успяла да си свърши работата.
Предстои докладът да бъде разгледан в пленарната зала.