Oт актуализацията на инвалидните пенсии зависи в най-голяма степен предизборният ангажимент за пропорционално индексиране на останалите пенсии освен минималните. Това каза вицепремиерът Валери Симеонов на среща на ПГ на „Обединени патриоти“ с министъра на здравеопазването проф. Николай Петров, предаде БТА.
Депутати от парламентарната група на „Обединени патриоти” обсъдиха с министъра на здравеопазването проф. Николай Петров проблема с инвалидните пенсии, оздравяването на болниците и мерки в спешната помощ срещу нападението над медици. На срещата по инициатива на патриотите присъства и вицепремиерът Валери Симеонов.
Министърът на здравеопазването каза, че до края на септември работната група на здравното и социалното министерства ще се постарае да излезе с предложение за законодателни промени по отношение на инвалидните пенсии. Николай Петров посочи, че частта на МЗ от тази реформа ще засяга медицинските експертизи. По думите му промяната ще бъде много добра - ще отрезви хората с намалена работоспособност и ще внесе справедливост.
Вицепремиерът Валери Симеонов посочи, че от актуализацията на инвалидните пенсии зависи и предизборният ангажимент на Обединените патриоти за пропорционално и съответно индексиране на останалите пенсии освен минималните. Според него реформата трябва да доведе до финансово изражение.
“В противен случай ще можем да разчитаме само на излишъците в бюджета за индексирането на останалите пенсии, а никой не може да предвиди какви ще бъдат те”, добави Симеонов.
По думите му най-вероятно ще има излишък.
„До момента вървим добре с над милиард излишъци, но никой не знае какво ще стане до края на годината”, каза вицепремиерът.
Министърът на здравеопазването Николай Петров сподели пред депутатите, че има амбицията най-късно до октомври унифицираната стратегия за мениджмънт на лечебни заведения да стартира пилотно в няколко болници, след което да продължи в цялата страна.
“Не е нормално в различните лечебни заведения да се купуват лекарства на различни цени, много пъти и над референтните стойности, да се сключват договори за различни цени за хранене, охрана и така нататък”, коментира той.
Сред мерките, които предприема здравното министерство срещу нападенията над медици, Николай Петров посочи указания към лечебните заведения да дефинират конфликтните точки, където се приемат спешни пациенти, и се контактува с техните близки, видеонаблюдение, оборудване на линейките с паник бутони, GPS системи и директна вербална връзка с охранителна фирма или полиция.