IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Единен стандарт за управление на болниците обеща здравният министър

Болниците в Ловеч, Стара Загора и Дупница са в най-лошо състояние, каза проф. Николай Петров

12:27 | 18.07.17 г.
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

В Министерството на здравеопазването се обсъжда стратегия за управление на лечебните заведения, която да бъде факт до края на тази година. Здравният министър Николай Петров има амбицията да въведе единен стандарт за управление на болниците. Наред с тази цел по време на мандата си той си поставя и въвеждането на електронно здравеопазване и мерки за подобряване на ситуацията с българските лекари.

Стандартът за управление на лечебните заведения се очаква да бъде въведен до края на годината, а електронното здравеопазване ще отнеме повече време, каза Петров по bTV.

Идеята на министъра е да се промени ситуацията в момента - различните държавни болници купуват лекарства, консумативи и услуги на различни цени. Според него трябва да се търси и въведе най-добрият мениджмънт в това отношение. 

По думите му въвеждането на електронното здравеопазване, за което се говори повече от 10 години, ще струва около 12-15 млн. лв.

Министърът посочи, че болницата в Ловеч, университетската болница в Стара Загора и болницата в Дупница са едни от най-задлъжнелите и намиращи се в лошо състояние. Той обаче подчерта, че министерството не е в режим на спасяване - по думите му тези болници са общински и те са приоритет на съответния общински съвет. "Министерството на здравеопазването подпомага, както може и както е предвидено - общинските болници се субсидират по методиката на здравното министерство, уточни Петров.

Относно предвидените промени за превенция на насилието срещу лекарите Петров коментира, че случите на агресия срещу медиците са излезли от контрол. „Започнахме да се излагаме като общество", каза той и напомни, че физическото насилие далеч не е отправено само към медиците, а и към учителите, между децата и подрастващите.

Затова предвидените мерки за справяне с агресията срещу лекарите и спешните медици са наистина необходими, смята министърът. Въвеждането на звуков паник бутон в екипите на спешна помощ ще осъществява директна връзка с охранители или полиция. В градовете ще има районни прокурори, които също ще се занимават с това.

Петров адмирира действията на главния прокурор да бъдат назначени специални регионални прокурори, които да отговарят само за лечебните заведения. Тази пряка връзка ще даде възможност случая да бъде така обработен, че да завърши с присъда, заяви здравният министър.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:10 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още