Сивият сектор при храните в България е над 30 - 35%, а произведената продукция надхвърля 3 млрд. лв. Държавата не е безсилна, но органите по-скоро нямат желание, защото много хора се изхранват от средствата извън официалните статистики. Това каза пред БНР доц. Славчо Петров, председател на Федерацията на независимите синдикати в хранителната промишленост.
Повод за коментара е решението на управляващите да създадат поредна работна група от експерти, които ще пишат препоръки срещу сивия сектор при храните.
„Виждаме какво става по Черноморието, виждаме какво става и с отделни терени в и около София. Това не става без пари. Освен това имам чувството, че и голяма част от партиите се изхранват с тези средства. Паричният поток се разпределя по отделни канали“, заяви доц. Славчо Петров.
Инициативата на агроминистерството е много добра, но дано да не остане само идея, каза той.
„Сивият сектор върви по няколко линии – изкупуването на селскостопанската суровина, преработката и търговията. Сив сектор има и на пазара на труда. Естествено, че е опасно, по отношение на производството на здравословни и безопасни храни, това е престъпно, но законът не позволява на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) да влезе в предприятие, което по регистър не съществува“, обясни експертът.
Той припомни, че предстои промяна на Закона за храните.
Федерацията на независимите синдикати в хранителната промишленост смята, че обратното изчисляване на ДДС може да се въведе при някои групи продукти като захар, брашно и растителни масла, тъй като ефектът от въвеждането му при зърното е дал положителен ефект. Друг вариант е ДДС да се намали наполовина или повече при определени групи храни, каза доц. Славчо Петров.
Бюджетът ще събере повече пари при намален ДДС на хляба, убеден е той.