С абсолютно единодушие и без дебат депутатите решиха полицаите, на които не са осигурени униформи, да получат левовата им равностойност. Промените в закона за МВР бяха гласувани на второ четене и се отнасят до униформените, които не са получили служебното си облекло в периода 2011-2015 г.
Прогнозните разходи на държавата за това перо са около 29 млн. лева, но трябва да се направи разчет за всеки служител, обясни зам.-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов.
"Следва да се направи сметка, защото за този период са напуснали немалък брой служители. Част от тях по всяка вероятност са получили обезщетение и не би следвало да получат отново", допълни той.
Конкретната сума за униформи се определя със заповед на вътрешния министър и ще бъдат прегледани заповедите за периода 2011-2015 г., обясни зам.-министърът.
Редът за изплащането на обезщетенията също ще бъде определен със заповед, като най-вероятно парите ще бъдат наредени със заплатите.
Шефът на вътрешната парламентарна комисия Цветан Цветанов настоя, че униформените заслужават да получат парите си.
"Останалите държавни служители, които са с униформено облекло, през годините са получавали ритмично сумата от 400 лева и по този начин са се възползвали от възможността да си закупят униформи, но цивилни", посочи той и уточни, че униформените служители не са имали такава възможност.
Цветанов заяви и че Министерството на финансите има готовност веднага да предостави необходимите средства, а парите ще бъдат изплатени накуп.
Обезщетяването на полицейските служители с левовата равностойност на униформите, които не са получили, е част от опитите за туширането на полицейското недоволство. Служителите на МВР поискаха по-високи възнаграждения и излязоха на национален протест на 5 юли.
След като полицаите изложиха своите искания, премиерът Бойко Борисов заръча незабавно да се осигурят пари за летни униформи и за гориво на патрулните коли.