IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

До края 2019 г. в София ще има между 150 и 200 км велоалеи

Столичната община планира да свърже всички велоалеи в една мрежа

15:14 | 06.07.17 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

В края 2019 г. Столичната община предвижда в София да има между 150 и 200 км велоалеи. Това е записано в програмата на общината за развитие на велотранспорта, приета през миналата година. Това заяви днес в Столичния общински съвет зам.-кметът по транспорта Евгени Крусев, предаде БТА.

Днес в общината се състоя семинар на тема "Планиране и изграждане на велосипедна инфраструктура на територията на Столична община" с цел обмяна на добри практики между София и посолството на Холандия. Семинарът цели да пренесе част от опита на Холандия в българската столица и да подпомогне развитието и популяризирането на велосипедния транспорт за града.

Крусев посочи, че на срещата Столичната община е представила своите основни проекти за развитие на велосипедната мрежа, така че да се свържат всички велоалеи в една мрежа и велосипедът да стане предпочитан начин на придвижване. Освен централните отсечки мислим и как да свържем централните части и крайните отсечки на града в обща велосипедна инфраструктура, посочи Крусев.

По думите му важен акцент е насърчаването на културата на придвижване с велосипеди, което и холандските експерти са откроили като основно предизвикателство, през което те са преминали.

Евгени Крусев съобщи, че холандските му колеги са представили изключително интересни решения за кръгови кръстовища, в които се съчетава преминаване на автомобили и велосипедисти. Зам.-кметът каза, че у нас също може да се мисли за изграждане на кръгови велоалеи, през които да преминават велосипеди, автомобили и дори трамваи.

Идеята предстои да се обмисли добре и да се прецени дали може да се реализира, уточни Крусев.

Той коментира протестите на организацията "Обществен релсов транспорт", която настоява за запазване на паветата на бул. "Прага", както това стана на бул. "Дондуков". Ремонтът на "Прага" започна преди дни и предвижда подмяна на паважната с асфалтова настилка.

По думите на Крусев единственото общо между "Дондуков" и "Прага" е, че и двете артерии са булеварди. Бул. "Дондуков" е в сърцето на София и е част от резервата "Сердика - Средец" и там паветата има смисъл да останат, каза Крусев.

Бул. "Прага" свързва трите най-важни болници и само който не е пътувал с линейка, той не знае какво е да преминаваш с кола на Спешната помощ оттам, каза Крусев. Паветата по "Прага" са по-едри, за разлика от тези по "Дондуков", които са по-малки и са гранитни. Съответно шумът, който причиняват паветата по "Прага", е огромен, много са и жалбите, получени в общината от граждани за шума по булеварда, подчерта зам.-кметът.

Освен това булевардът понася тежко тролейбусно движение, което причинява проблеми с експлоатацията на новите тролейбуси. Аргументите паважната настилка да се смени с асфалт надделяват, посочи зам.-кметът.

Той подчерта, че паветата не се загубват, а отиват в складовете на Столичната община и ще бъдат използвани за по-малки улици, които не понасят толкова тежък трафик и където действително биха допринесли за създаването на благоприятна градска среда.

Крусев коментира и твърдения на "Спаси София", че по релсовия път на бул. "Дондуков" се поставяли найлони, което компрометирало качеството на ремонта. Зам.-кметът отрече подобни практики и каза, че релсите по "Дондуков" се поставят по проект на един от най-известните проектанти на релсов път в България с 35-годишен опит в тази дейност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
ejko
преди 7 години
*м.ръсна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 1
ejko
преди 7 години
Обособяването на велоалеи в София си е чиста проба отбиване на номера... започват и свършват в нищото (в някои случаи - директно в автомобилния трафик), светофари за велосипедисти почти няма (и не е ясно в този случай - на автомобилисти ли са приравнени, или на пешеходци), велоалеите са част или от тротоара, или от шосето... и т. н. Инфраструктурата на този град не е добра нито за велосипедисти, нито за пешеходци. Да отидат общинарите в Скандинавието, та да видят как се прави... ама в резултат - в Скандинавието нямат задръствания (то движение на коли почти няма) и имат чист въздух... пък ние явно си харесваме София *** и задръстена!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още