Патентното ведомство предлага да се прекрати националната регистрация на географските означения за земеделски продукти и храни. Проектът за изменение на Закона за марките и географските означение е предложен от ведомството за обществено обсъждане.
След присъединяването на България към Европейския съюз единствената възможност да се получи закрила на земеделски продукти и храни е чрез регистрация на защитено наименование за произход или защитено географско указание по реда на регламент 1151 от 2012 г., който осигурява закрила на територията на всички държави членки на ЕС, пише в мотивите към проекта.
Там се казва още, че проектът е изготвен във връзка с постъпило запитване от Европейската комисия от февруари 2016 г. за поддържането на национална закрила на храните.
Промяната се налага заради нуждата от хармонизиране на българското законодателство с европейските изисквания, каза пред БНР експертът в областта на търговските марки Мария Славова, и. д. началник на отдел „Международно сътрудничество“ в Патентното ведомство.
По думите й регламентът регулира как географските означения и наименованията за произход могат да придобият закрила на ниво ЕС.
Експертът обясни, че това е задължение на България към ЕС, което трябва да бъде изпълнено.
Тя припомни, че националната защита позволява на производителите да се защитават от имитации и фалшификации на трети страни. В Патентното ведомство са регистрирани 15 продукта, които се ползват с национална защита. Сред тях има и регистрирани на европейско ниво.
До момента производителите са ползвали инструмента основно при спорове с притежатели на търговски марки.
Според експерта не се знае колко време ще отнеме регистрацията на всички защитени продукти по еврорегламента, като това зависи как ще се организират производителите.
И без националната защита Патентното ведомство има механизми за защита на продуктите, тъй като те попадат в категорията на такъв тип наименования, които не могат да бъдат регистрирани като търговски марки, заяви Мария Славова.
„Не искаме да регистрираме продукта сирене или продукта кашкавал, а държим на определението български кашкавал или българско краве мляко и същественият елемент е идентификацията на географския произход. Това носи добавената стойност към продукта“, каза тя.
С приемането на проекта ще бъде постигнато съответствие на националното законодателство с правото на ЕС и ще се избегне стартирането на наказателна процедура срещу България, казват вносителите.