Около 30 милиарда лева годишно произвежда сивата икономика по данни на Конфедерацията на независимите синдикати. Синдикатът ще сезира главния прокурор за нелоялни практики и конкретни фирми в сивия сектор, съобщи президентът на КНСБ Пламен Димитров по БНР.
По думите му няколкостотин хиляди души в България работят в сивата икономика.
“Това не значи, че работят само в сивия сектор. Има случаи, когато работят "на светло" и доработват в сивия сектор на втори договор, или без договор изобщо, или пък договор, който е на минимален доход, или е на четири часа. Има хиляди варианти има на нарушаване на правата на хората и оттам на фиска, и на техните осигурителни права, естествено, и данъчните приходи”, посочи Димитров.
Според него тези нарушения са честа практика в шивашката индустрия, което беше повод за дискусия с бранша.
Радина Банкова от Асоциацията на производителите и износителите на текстил и облекло не отрече, че „такива практики най-вероятно има“.
„Обикновено, когато се коментират тези неща, никога не става дума за кого точно става въпрос. Тези фирми имат конкретни имена и сивата част на сектора, за която вие де факто говорите, може да намалее в максимална степен, което е въпрос на определени административни регулации”, смята Банкова.
Президентът на КНСБ обеща, че след криминализирането на осигурителната измама, от синдиката ще сезират главния прокурор за конкретни фирми.