България се справя незадоволително в изпълнението на деветте цели за благосъстоянието на децата, поставени от УНИЦЕФ. Това показва последният доклад на институцията, в който се анализира положението на децата в развитите индустриални държави. Авторите на доклада признават, че България и Румъния са със значително по-ниски доходи от останалите държави.
И двете страни получават слаби оценки по отношение на изпълнението на целите, свързани с бедност, риск от недохранване, качествено здравеопазване и образование. В тези категории обаче слабо представяне отбелязва и САЩ, където доходите са значително по-високи. В САЩ оценката за качеството на образованието обаче е висока, е видно от доклада, публикуван на сайта на УНИЦЕФ.
Като цяло заключенията на организацията са, че едно от всеки пет деца в богатите страни е в риск от бедност, а едно от всеки осем е застрашено от недохранване. Разликите обаче са значителни - в Дания, Норвегия и Исландия в риск от бедност е всяко десето дете, а в Румъния и Израел - едно на всеки три.
По отношение на риска от недохранване прави впечатление, че в САЩ и Великобритания той съществува за 20% от децата, а в Мексико и Турция - за около 1/3 от децата.
Най-добро е положението на децата в страни като Норвегия, Германия, Дания, Швеция, Финландия, Исландия и Швейцария. Челната десетка се завършва от Южна Корея, Словения и Холандия.
Данните на УНИЦЕФ показват още, че през последните години намалява детската смъртност в развитите индустриални държави. По-малко са случаите и на самоубийствата сред децата, ранната бременност и злоупотребата с алкохол.
Намаляват обаче и уменията на децата, дори и в страните, които се справят най-добре - Япония и Норвегия, алармира още организацията.