Трябва да се намери решение за парк „Пирин“, защото в противен случай „страната ще изостане драстично в развитието на нашите планини“. Това каза пред журналисти министърът на туризма Николина Ангелкова по повод днешния акт на природозащитници за спасяването на Национален парк „Пирин“, предаде Агенция „Фокус“.
Природозащитници внесоха плакет, символизиращ 100 хиляди подписа в защита на Национален парк „Пирин" днес в Министерски съвет. Десетки се събраха, за да представят своите искания. Те апелират към премиера Бойко Борисов да не допуска застрояването на екологично чисти райони. Според тях сегашният проект за план за управление на парк „Пирин“ не трябва да влиза в сила, защото той би позволил сеч върху 60% от територията на парка и строежи на много по-широка площ. Проектът дава възможност и за строеж върху 12,5 пъти повече площ от сега разрешеното, твърдят природозащитниците.
Според Ангелкова е важно да има план за управление на парковете „Пирин“, „Рила“ и „Витоша“, за да има ясни правила, указващи зоните, където може да се развива туризъм и как това трябва да се случва.
„При нас няма информация за тези 100 хиляди подписа, научихме от медиите. Нямаме официално входирано при нас. Предполагам, че има в МОСВ“, коментира Ангелкова.
Тя припомни, че принципната позиция на Министерството на туризма е, че трябва да има баланс за развитието на икономиката при спазване изцяло на законодателството в областта на околната среда, както европейското, така и националното. „Вярвам, че решенията се намират в диалога, когато се обсъждат както икономическото развитие, така и опазването на природата“, посочи Ангелкова.
Министърът допълни, че се рестартира дейността на работната група за планинския туризъм, за да се препотвърди взетото вече решение да се развиват планинските ни курорти и планините ни да бъдат достъпни целогодишно с цел развитие на целогодишен туризъм.
"Проектът за парк "Пирин" трябва да бъде приет от Министерския съвет. 100 хиляди подписа са само началото. Съдбата на парк "Пирин" е изключително важна за нас. Това е сага, която продължава над 10 години", каза Константин Иванов пред Bulgaria ON AIR.