Въпреки резервите на някои от социалните партньори и сблъсъка на становища по проекта на наредба за медицинската експертиза, предложен от Министерството на здравеопазването, Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) постигна консенсус по текстовете.
Днес обсъждането на наредбата беше една от точките от дневния ред на тристранния съвет, като предизвика гореща полемика между социалните партньори. След като наредбата мина през тристранката, тя трябва да се приеме и от Министерския съвет. Ако това стане в ускорен порядък, териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) в страната ще могат да продължат работата си, тъй като в момента са блокирани.
Припомняме, че в момента е създаден правен вакуум и ТЕЛК не могат да работят, след като Върховният административен съд отмени някои текстове от наредбата за медицинската експертиза.
Заместник-министърът на здравеопазването Мирослав Ненков обясни, че териториалните експертни лекарски комисии нямат прецизна база за определяне на работоспособността на хората с повече от едно заболяване, след като съдът отмени методиката за това. По думите на Ненков експертите в Министерството на здравеопазването са обмислили всички промени, така че да не се стигне до нова намеса на съда.
Представителите на двата синдиката нямаха възражения по предложените от здравното ведомство текстове. Те призоваха за ускореното приемане на нормативния акт, за да се излезе от създалата се кризисна ситуация.
Работодателите обаче възразиха срещу проектодокумента.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев посочи, че организацията няма да подкрепи проекта, тъй като са необходими концептуални промени в системата и това затвърждава порочните практики в медицинската експертиза. Той поиска и срок на действие на наредбата до приемането на нови правила.
Представителите на Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България заявиха, че цялата система на медицинската експертиза е изградена върху деформации. Те посочиха своите резерви към предлаганите текстове и настояха за цялостна ревизия на системата с инвалидните пенсии.
Социалният министър Бисер Петков каза, че приемането на наредбата е наложително, за да се преодолее кризисната ситуация. Той посочи, че експертна работна група от здравното, социалното и финансовото министерство ще разработи концепция за реформа на медицинската експертиза.
Вицепремиерът и председател на Тристранния съвет Валери Симеонов посочи, че наредбата е несъвършена и не решава проблема с инвалидните пенсии, но заради образувалия се правен вакуум апелира към подкрепа на текстовете. Той допълни, че системата на медицинската експертиза ще се ревизира цялостно, но за да работят ТЕЛК в момента, трябва да има работещ подзаконов нормативен акт.