Крайно време е производителите на плодове и зеленчуци да се сдружават, за да извлекат ползи от пазара. Когато обработват малки площи, не са гъвкави и са логистично слаби, затова не получават необходимата цена. Това каза пред БНТ
председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища (ДКСБТ) Владимир Иванов.
По думите му големите фермерски сдружения могат да разработят собствени логистични платформи.
„Държавата може да опосредства сдруженията с обучителни програми, както го и прави. Тя може да помага косвено, но не и да става играч на пазара и не е редно при свободна пазарна икономика“, каза Владимир Иванов.
Той коментира, че цените на плодовете и зеленчуците са се нормализирали и пазарът е балансиран. По думите му от средата на юни до средата на юли се очаква те да достигнат най-ниските ценови равнища.
По повод цените на най-рано излезлите на пазара череши от 50 – 60 лв. за килограм, Владимир Иванов каза, че тези цени са бутикови и не отразяват реалната пазарна картина.
Той беше категоричен, че в момента пазарът е балансиран и конкурентен.
„Всичко, което се случва, е следствие на търсене и предлагане, а не на паразитни влияния“, каза той.
Потребителската кошница с 27 продукта като масло, олио, месо, варива, захар, които Комисията следи, в момента струва 65 лв. при 62 лв. през 2016 година. От последните 7 години имаме стабилитет и относимост на цените плюс минус 5-10%, обясни Владимир Иванов.
Колебанията при зеленчуците са резултат от сезонност и климатични изменения, допълни той.
Потребителите да са добре информирани и да купуват българско, за да се подпомогне местният пазар, препоръча Иванов.