Министри обсъдиха мерки за спиране на войната по пътищата и подобряване на качеството на храните на извънредна среща в Министерски съвет.
"През последните няколко месеца има увеличаване на смъртните случаи по пътищата и ще търсим бързи мерки за спиране на тази тенденция, каза министърът на вътрешните работи Валентин Радев, цитиран от БТА, след оперативна среща на министрите.
„Набелязваме различни мерки за спиране на войната по пътищата - една от тях е промяна на законодателството, разделяне на Закона за движение по пътищата и промяна на Наредбата за използване на наркотични вещества. Сроковете за предложения са много кратки - буквално до понеделник“, каза Радев.
„Причините за катастрофите и смъртните случаи при тях са много различни и затова се събрахме толкова министри“, каза Радев. По думите му някои от мерките могат да станат бързи - нужни са обществени поръчки, например, за доставка на видеокамери за пътищата, както и свързване на информационните системи.
Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски каза, че до една седмица трябва да се съгласуват варианти за обединението на контролните органи по пътищата за по-добрата им работа. Законът за движението по пътищата ще бъде разделен или на две, или на три части. „Едната част ще е само за пътищата, втората е за техническите изисквания за превозните средства, и ако обособим трета част - ще е за обучението на водачите“, каза Московски.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков добави, че приоритет ще бъде въвеждане на интегрираната тол система за камионите и винетки за леките коли за набиране на пари за поддържане на пътищата.
„Искаме, въпреки обжалванията, в края на годината да има избран изпълнител на новата система“, каза регионалният министър. Приходите от винетки са от порядъка на 300 млн. лева за 2016 г., с новия модел ще се събират почти един милиард лева годишно, каза Нанков. Това няма да се отрази на българските граждани, защото цената на винетките няма да се променя, парите ще дойдат от плащането за товарни автомобили, често преминаващи транзитно.
„Проектирането на пътищата сега се прави по "съветски норми отпреди 30 години", но в следващите месеци ще искаме нови наредби за проектирането на пътища“, каза Нанков.
По втората тема на срещата - за качеството на храните - Румен Порожанов, министър на земеделието, храните и горите, каза, че към момента са определени пет групи изделия, които да бъдат анализирани. Това са шоколадови, млечни и месни изделия, безалкохолни напитки и сокове, както и детски храни. Вече са купени продукти от тези групи от Германия и Австрия и се изследват. През другата седмица ще бъдат купени същите продукти, но от големи вериги в България. Анализът ще включва сравняване на етикетите на стоките - прилики и разлики, лабораторен анализ на самите стоки, и след това - и на цените им. „Стоките, макар и с различно качество, не са вредни за потребителите и не могат по никакъв начин да бъдат изземвани“, каза ще Порожанов.
„Подобни проверки се правят и в страните от Вишеградската четворка“, каза земеделският министър. „Ние смятаме, че са нужни единни правила за това един продукт да се предлага с едно и също качество на единния европейски пазар“, заяви той. По думите му мотивите, че вкусовите предпочитания на българите били различни, не са някакъв сериозен аргумент за разликите в стоките.
преди 7 години Да вдигне още максималната скорост по пътищата до 200км/ч и след година-две калпазаните сами ще са се изтрепали. отговор Сигнализирай за неуместен коментар