Основната причина за завръщането на противопоставянето консерватизъм-либерализъм е изключително турбулентната среда, в която се намираме както в политически, така и в икономически и социален смисъл. Тя поражда една дискусия какви са добрите решения за бъдещето.
Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Виктор Лилов, мениджър в сферата на културата.
„Ако анализираме българския контекст на тази среща между консервативно и либерално, първо трябва да отбележим, че тя не се състои по начина, по който искаме да се случи. Ролята и въздействието на чисто консервативните партии намаляват за сметка на националпопулизма", каза експертът.
Според него национализмът всъщност представлява един изолационизъм, който сериозно би попречил на България, като една изключително открита икономика, да печели от позицията си.
Той посочи още, че не е привърженик на тезата, че провалът на либералните ценности в Европа са довели до връщане към консервативните ценности. „Твърдението е много спекулативно, защото ако говорим за либерални решения, ние виждаме резултатите от изборите в Холандия и Франция, където спечелиха чисто либерални концепции“, смята Лилов.
Експертът даде за пример, че по отношение на бежанците консерваторите виждат заплаха в това сериозно тектонично разместване на човешки потоци, докато либералите виждат възможност.
„Естествено, няма само чиста възможност или чиста заплаха, въпросът е да се види каква е пропорцията. Либералното решение е да потърсим интеграционни мерки и да видим какви възможности има в този миграционнен поток за конкретни сектори от икономиката. Например, имам приятели бежанци, които си намериха работи като програмисти и вече генерират БВП за тази държава“, допълни той.
Според него са подобни решенията в Германия и Швеция, като Швеция е водеща по брой на интегрирани бежанци на глава от населението. Икономическите резултати в тези две страни опровергават опасенията на по-консервативно гледащите политици за това, че ще има сътресения. Точно обратното – интеграционните мерки решават значителен обем от проблеми, свързани както с икономическото развитие, така и с множество други допълнителни ползи, посочи още експертът.
преди 7 години Може - ако беше поток. А то е водопад. отговор Сигнализирай за неуместен коментар