В последните няколко години износът на българска селскостопанска продукция и храни за Китай се увеличава с бързи темпове, като за 2016 г. се равнява на 8,4 млн. долара. Това стана ясно на среща на зам.-министъра на икономиката Александър Манолев със Сион Чинхуа, съветник в правителството на китайската провинция Юнан и почетен председател на местния клон на Китайския съвет за насърчаване на международната търговия, съобщи българското икономическо министерство.
По време на срещата бе подчертано, че селското стопанство се очертава като една от приоритетните и за двете страни области.
Основно България изнася за Китай царевично зърно и други храни за животни, вина, води, слънчогледово масло и други маслодайни култури, преработени плодове и зеленчуци. Налице е устойчив интерес от страна на бизнеса в този сектор, като в тази връзка са започнали общо 28 процедури за регламентиране вноса в Китай на български земеделски и хранителни продукти.
Китайски компании също насочват инвестиции към България, като за пример бе даден заводът за производство на фуражи в Добрич, който се изгражда от компанията „България Тианшинонг Фийд Ко.“ ООД и се очаква да заработи в следващите месеци.
Сион Чинхуа акцентира, че приоритет за КНР е подобряването на транспортните връзки с Европа като основа за разширяване на икономическите връзки. Той също определи селското стопанство като един от секторите, за които има сериозен интерес от страна на бизнеса от неговата провинция.
Според него друг от секторите, в които двете ни страни могат да си сътрудничат успешно, е туризмът. Гостът информира, че Юнан е сред най-атрактивните туристически дестинации в Китай и посреща годишно над 100 млн. туристи.
Според него интерес за българския бизнес би било и ежегодното търговско изложение, което се организира в провинцията.
Александър Манолев отправи покана към китайската делегация да бъде организирано съвместно бизнес посещение на конкретни локации в България, за да се запознаят компаниите на място със секторите, към които имат инвеститорски интерес.