Върховният административен съд е отменил ключови текстове от наредбата за медицинската експертиза, включително методиката, по която се издават решенията за намалена работоспособност. Според медици от трудово-експертните лекарски комисии (ТЕЛК) това означава, че комисиите трябва да спрат работа, докато Министерството на здравеопазването не намери решение на проблема.
От здравното министерство потвърждават за решението на съда, но смятат, че съобразно действащото законодателство (Закона за здравето, Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи) в това число и при спазване на Наредбата за медицинската експертиза в редакцията, действаща след съдебната отмяна, посочва се в позиция на ведомството.
Министерството подчертава, че нов вариант на наредбата за медицинската експертиза е бил публикуван в периода от 6 април до 5 май. За момента проектът не е съгласуван само от Националния съвет за тристранно сътрудничество, което може да стане след конституирането на състава му.
От Сдружението на лекарите от ТЕЛК-София припомнят, че са предложили проект за промяна на наредбата за медицинската експертиза.
В становище, публикувано на страницата на Сдружението във Facebook, се посочва, че около 150 хил. решения са издадени за заболявания, които практически не инвалидизират, но действащата Наредба за експертиза позволява за тях да се определят проценти и да се получава инвалидна пенсия.
Тези решения не са "фалшиви" защото са издадени съгласно действащата Наредба да експертиза.
Сред предложенията е и още ТЕЛК да не определя процент намалена работоспособност, а вид и степен на увреждане, както и противопоказните условия на труд, които биха влошили състоянието на лицата.
В тази връзка лекарите от медицинската експертиза настояват за ускоряване въвеждането на електронната здравна карта, от която ще се дава най-ясна представа какво е здравословното състояние на хората.