Министерството на енергетиката разработва концепцията, на чиято база страната ни ще иска дерогация срещу одобрените от Европейската комисия нови, по-строги ограничения за вредните емисии от големите горивни инсталации. Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова пред журналисти в Народното събрание. Тя беше изслушана от ресорната комисия.
Коментарът на Петкова е във връзка с информация за готвени протести от страна на миньорите в държавната Мини "Марица Изток" срещу новите европейски изисквания. Правилата бяха приети в края на април и България, заедно с още седем държави, гласува против новите норми. Позицията на страната ни беше да има национални цели, които да съобразят различните фактори за всяка отделна държави, но това искане не беше прието от ЕК. Въглищата в България са с такова качество, че е невъзможно прилагането на новите правила без огромни инвестиции. По сметките на служебния енергиен министър на енергетиката Николай Павлов само за енергетиката нужните средства надхвърлят 1 млрд. лева.
Дерогацията обаче може да даде само временно решение на проблема, коментира пред Investor.bg депутатът от "БСП за България" Таско Ерменков. Той посочи, че трябва да бъде разработена концепция за бъдещето на енергетиката, в която да бъдат описани предизвикателствата пред сектора.
Вижданията за бъдещето на въглищните централи, развитието на възобновяемите източници и ядрената енергетика ще бъдат записани в нова енергийна стратегия за развитие на сектора до 2030 година, увери депутатите от енергийната комисия Теменужка Петкова. Тя призова за обединение при разработването на документа,, защото "това е стратегията на България, не на някоя от политическите партии".
Енергийната стратегия е един от приоритетите в работата на новото правителство, каза още Петкова. В нея ще бъде заложена и пълната либерализация на електроенергийния пазар.
В отговор на въпрос на депутата Иван Генов, който е и бивш директор на АЕЦ "Козлодуй" енергийният министър коментира още, че част от оборудването за АЕЦ "Белене" се съхранява на площадката "при добри условия". Тя допълни, че се очаква останалата част от съоръженията да пристигне в България след края на август. За нея по-интересното сега е какво следва за проекта, за който вече са похарчени близо 3 млрд. лева.
Теменужка Петкова каза още, че има готовност за допълване на позицията на България по делото за злоупотреба с господстващо положение на "Газпром" на пазара в Централна и Източна Европа, ако има основание за това. "Като цяло колегите са отразили основните аспекти и не виждам какво бихме могли да добавим към нея", поясни още енергийният министър след края на заседанието.
В Брюксел е представена гледната точка по това дело не само на правителството, но и на всяка една заинтересована страна - бизнес, организации и т.н. "Българският глас ще се чуе в максимална степен в Европейската комисия", каза енергийният министър.
Тя посочи още, че на този етап няма да има смени в управлението на енергийните дружества. "Когато една машина работи добре, по нея не бива да се правят сериозни промени", заяви Петкова и допълни, че енергетиката работи добре в последните години, като "един добре смазан механизъм".