IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Министерствата нямат готовност да продават държавни фирми

Държавната консолидационна компания препоръчва да се подобри работата на Агенцията за приватизационен и следприватизационен контрол, пише в отчета ѝ

16:07 | 08.05.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Липсва на готовност от страна на отделни министерства да предложат за продажба на компании с държавно участие в капитала. Това е един от рисковете, пред които е изправена „Държавна консолидационна компания”, пише в отчета на компанията с принципал Министерството на икономиката.

Тези рискове оказват въздействие и върху нейните финансови резултати, посочва в анализ на борда на директорите с изпълнителен директор Ясен Спасов за дейността на дружеството към 31 март.

Препоръката е, че трябва да се подобри работата на Агенцията за приватизационен и следприватизационен контрол (АПСК), за да се проведат приватизационните процедури за продажба на апортираните в дружеството финансови активи.

От държавната компания са на мнение, че е ограничен ресурсът от акции, които ще се апортират в капитала на дружеството, които подлежат на раздържавяване от АПСК. Те смятат, че съществува пазарен риск, който е свързан с ликвидността на финансовите активи на дружеството, държани за продажба.

От ДКК уверяват, че наблюдават хода на провеждане на приватизационните процедури и дейностите, осъществявани от АПСК с цел приватизационна продажба по реда на ЗПСК на държаните за търгуване активи, собственост на дружеството.

В отчета на компанията има и препоръка да има правоприемственост на преобразувани неефективни компании с държавно участие в капитала чрез вливането им в ДКК, като целта е намаляване на техният брой и разходи.

Според експертите на консолидационната компания има риск при управление на държавното участие по отношение на определен брой дружествата, които са с принципал министъра на икономиката, както и по отношение на управлението на имоти частна държавна собственост.

В края на март приходите от дейноста на дружеството са в размер на 170 хил. лева. Основна част от тях – 98,28% са приходи от предоставени заеми, а 1,72% са постъпления от отдадени под наем помещения от административната сграда на държавната компания.

Към 31 март 62,47% от  разходите на дружеството са финансови, 15,02% са за отчетени за възнаграждения и осигурителни вноски, 9,39% са използвани за външни услуги, 7,82% са предназначени за амортизация, 3,90% са свързани с други разходи за дейността, а 1,40% са изхарчени за материали.

Източник: ДКК

В отчета на ДКК пише, че на 12 януари 2017 година ръководството на ДКК са преизбрали членовете на съвета на директорите на „Кинтекс” ЕАД, гр. София с нов тригодишен мандат. Съветът на директорите на ДКК е направил промяна в състава на ръководството на казанлъшката фирма „НИТИ” ЕАД, като е освободил един негов член, а на негово място е назначил друг.

Бордът на директорите на ДКК е взел решение и одобрил вариант на бизнес програмата на „Летище Стара Загора” за периода 2017 – 2019 г. На друго заседание е приет и вариант на Бизнес програмата на „ЕЛ БИ Булгарикум” ЕАД, гр. София за периода 2017 – 2019 година, става ясно още от отчета на дружеството. 

В ДКК са взели решение за внасяне чрез непарична вноска в капитала на ДКК правото на собственост на
държавата върху 535 дружествени дяла с номинална стойност в размер на 10 лева всеки един, представляващи 100% от капитала на „Електронекспорт” ЕООД, гр. София.

Бордът на директорите е одобрил нов устав на „Монтажи“  ЕАД във връзка с допълване на предмета на дейност на дружеството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още