Сборът от таксите, събирани от частните съдебни изпълнители, да не бъде по-висок от размера на задължението, предлагат омбудсманът Мая Манолова и граждански организации в проект за промяна на Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК). Предложението беше внесено в Народното събрание, пише БТА.
Текстовете предвиждат още длъжникът да не дължи такси, ако плати в срока за доброволно изпълнение задълженията си. Длъжниците ще имат право и да обжалват оценката на имотите си, тъй като в много случаи заложените имоти се продават на много занижени цени, обясни Манолова.
Вносителите на промените в ГПК настояват също и за корекция на несеквестируемия доход, който не е променян от 2008 г., за да може длъжникът да има средства за съществуване. Те са предвидили и да отпадне възможността за бързо снабдяване с изпълнителен лист от страна на банките.
Като цяло текстовете са насочени срещу „произвола на частните съдебни изпълнители, монополите и банките“, коментира Мая Манолова пред журналисти в Народното събрание. При представянето на проекта беше даден пример, според който в момента за дълг в размер на 50 лева минимумът, от който започват таксите на съдебните изпълнители, е 108 лева. Така задължението може да нарасне с хиляди левове.
Според Манолова частните съдебни изпълнители вече „стягат редиците за отпор, ако текстовете бъдат приети“.
Тя изпреварващо внася днес в парламента и доклада за работата си през 2016 г. В него е отбелязано, че в институцията са постъпили над 4 600 граждански жалби.
„Сега трябва да видим чии интереси защитават депутатите“, коментира още Мая Манолова.