По данни на Държавната комисия за хазарта (ДКХ) платените за миналата година данъци само от онлайн хазарт достигат около 125 млн. лв., а от наземен хазарт - около 80 млн. лв. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria бившият председател на комисията Димитър Терзиев.
Той е категоричен, че България има сериозно предимство що се отнася до хазартния туризъм.
Геополитическото положение на страната ни е на кръстопът и забраната за хазарт в съседните територии е сред основните конкурентни предимства на България в тази“, добави Терзиев.
Според него родните хазартни оператори са се ориентирали правилно повече в южна България и районите по Черноморието.
„Това е съчетано с балнео и спа услуги. Голяма част от хазартните фирми имат връзки с туроператори от съседни държави и привличат организирани групи от април до края на септември. Те пристигат обикновено с чартърни полети в четвъртък и си тръгват в понеделник и със сигурност мога да кажа, че групите са пълни“, посочи бившият шеф на ДКХ. Той обаче е категоричен, че хазартът трябва да бъде развлечение, а не самоцел.
По думите му забраната за достъп до онлайн платформи, които не са лицензирани по Закона за хазарта не работи достатъчно ефективно. Според експерта добър пример, който може да бъде приложен и в България, е италианският модел, според който има забрана, но се дава възможност за кандидатстване за лиценз и отсяване на пазарен принцип.
Държавата и хазартните организатори трябва да прибегнат до съвместни усилия за ограничаване до минимум на нелегалния хазарт, посочи още Терзиев. Според него добър инструмент за борба със зависимостите, е въведената с новия Закон за хазарта практика, според която всеки получил лиценз за хазартна игра, плаща определена сума, която постъпва по сметка на Държавната комисия за хазарта и се разпределя за проекти за определени дейности за предотвратяване на зависимостите, отчете Терзиев.
Вижте още във видеото!
преди 7 години Големите печалби се изплащат без лихва разсрочено във времето, а какво става, ако операторът фалира? Внасят ли всички в някакъв гаранционен фонд, който да компенсира загубилите в такъв случай? Държавната комисия по хазарта е твърде толерантна към вратичките в регламента, защо ли?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар