"Евромакс Сървисиз" ЕООД преразгледа плановете си да добива злато в община Трън в два участъка. Компанията отлага реализирането на добивни работи в северния участък от проектоконцесионния терен в Руй планина, докато не убеди трънската общественост, че няма да негативни последници от дейността й. Дружеството е титуляр на разрешение за търсене и проучване на подземни богатства с регистрирано търговско откритие на находище "Трън".
Сега компанията възнамерява да поднови експлоатацията в работилата 40 години мина "Злата", разположена в южния участък, съобщи Елица Георгиева - представител на инвеститора, цитирана от БТА. На пресконференция в Перник бяха представени резултатите от проведената оценка на социално-икономическото въздействие на проекта за златна мина "Трън".
От компанията - инвеститор твърдят, че процедурата за възстановяване на дейността в мина "Злата" не зависи от резултатите от бъдещия местен референдум в Трън.
“Проектоконцесионната площ на южния участък е 10,8 кв. км, реално заетата площ при реализация на проекта е 1,4 кв. км или 11,8%. Цялата територия на община Трън е 573,46 кв. км, посочи Георгиева.
Тя коментира, че мина "Злата" е работила по допотопен начин, сега технологиите са много усъвършенствани и компанията възнамерява да го докаже.
По думите ѝ ще бъде направено допълнително проучване, свързано с радиологичната обстановка.
Предвижда се добивът в южния участък да бъде възстановен по открит и закрит способ.
“Проектът ще обърне негативните тенденции на развитие в община Трън и ще генерира голямо икономическо въздействие”, убеден е Боян Рашев, управляващ партньор в "Денкщат България" ООД.
Според него цялостната реализация ще осигури 1 млн. лв. средногодишно данъци и такси в общината, които по данни от 2015 година са 0,4 млн. лева.
"Евромакс Сървисиз" ще внася средногодишно данъци, такси и осигуровки на стойност 12,5 млн. лева в националния бюджет", изчисли Рашев.
Предвижда се в четиригодишния проучвателен период да бъдат открити 309 нови работни места в Трън, в тригодишния строителен етап – 562, а по времето на експлоатация, което е планирано за 23 години – 521.
преди 7 години Златните концесии в Румъния са за 36% (тридесет и шест процента), нашите главоци разпродават България за 1.5% (един и половина процента). Това е положението. Който не му харесва, да бяга в Румъния. отговор Сигнализирай за неуместен коментар