Компанията „Евромакс Сървисиз“ планира по първоначални оценки да разработва минимум 23 години златната мина в Трън. Това стана ясно на пресконференция, на която представители на инвеститора защитиха проекта, срещу който част от местното население възразява заради опасения за опазването на природата.
„Евромакс Сървисиз“ е юридическото лице, което разработва проекта в Трън и е 100% собственост на „Асарел Инвестмънт“. То пък е собственост на „Асарел Медет“.
Инвеститорът планира да отвори закритата мина „Злата“. В момента същата компания разработва и проект за добив в Брезник, който е по-малък като мащаб.
Проектът (в Трън) е много далеч от ОВОС, заяви Елица Георгиева, представител на „Асарел Инвестмънт“.
Концентратът ще се преработва в България, заяви Боян Рашев от консултантската компания denkstatt. По думите му инвеститорът няма да изгражда металургично предприятие в Трън и двете места, в които преработката сега е възможна, са Пирдоп и КЦМ (до Пловдив), освен ако не бъде направена инвестиция в нови мощности.
Инвеститорът очаква екооценката да е факт след година и тогава да започне общественото обсъждане. Ако това се случи и бъде дадена концесия, проучването за изграждане на рудника ще отнеме 4 години.
Боян Рашев представи анализ, за да докаже, че проектът ще съживи икономиката на общината и като цяло на област Перник. Той изтъкна, че от туристически такси в Трън се събират едва 1000 лв. годишно и там „няма нищо особено уникално, което да привличе туристи“. По думите му „Трън е едно красиво място като всяко друго извън София“.
Според анализа на консултанта общината е една от най-бедните в България с 37% безработица, 4 хил. души население (при 29 хил. през 1934 г.), няма здравно заведение, а икономиката й се движи основно от дърводобива.
„Имаме доста голяма подкрепа на място“, коментира Елица Георгиева по повод предстоящия референдум по темата.
Преди дни стана ясно, че местен референдум в Трън е насрочен за 11 юни, според решение на общинския съвет, цитирано от БТА.
Въпросът, на който трябва да отговорят жителите на граничния край, е: "Против ли сте община Трън чрез общинския съвет да одобрява устройствени планове, определящи територии за добив и обработка на метални полезни изкопаеми".
Общинският съвет е одобрил 45 хил. лв. за провеждане на референдума и изборните книжа. На заседанието са присъствали 10 от общо 11 общински съветници.
преди 7 години и това ли ви е последната опорка ? :):) дано хората в Трън мислят с главите си най после, а не с гъ... те си както колегите от пост 1 и 2 :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ами да изчакат 20 години и няма да има нужда от референдум. Държавата се старае последните 27. На принципа няма човек, няма проблем.Според анализа на консултанта общината е една от най-бедните в България с 37% безработица, 4 хил. души население (при 29 хил. през 1934 г.), няма здравно заведение, а икономиката й се движи основно от дърводобива. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Сега общината ще стане още по бедна защото малкото останала инфраструктура ще бъде разбита напълно от тежките машини на концесионера, а като капак на всичко неназовани количества натриев цианид, който се използва при добива на златото ще се окаже във водата на общината. Глоба ще има разбира се, в рамките на 2000 лв. максимум, но концесията няма да бъде прекратена. След 23 години ще е късмет ако са останали повече от 400 души в общината, а държавата няма да е прибрала повече от 1-2 милиона концесионна такса общо за целия период... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Против ще са естествено...от това че някой ще вади златото и ще *** природата , хората няма да станат по богати. отговор Сигнализирай за неуместен коментар