Очаква се тазгодишната реколта пшеница в Добричко да е около 450 килограма от декар според експерти от Областната дирекция "Земеделие" и други институции след първото обследване на масивите.
Около 50 на сто от полетата с посеви са в много добро състояние, смятат специалистите. Близо 45 на сто са в добро състояние, а 5 на сто - в средно. Засега няма болести и неприятели, съобщава БТА.
В Добричкия регион, в който се произвежда най-много пшеница в страната, площите през тази стопанска година надхвърлят 1,2 млн. дка.
От ечемика също се очаква добра реколта - според първата прогноза около 400 килограма от декар. От масивите с фуражната култура 45 на сто са в много добро състояние, а останалите - в добро.
Няма никакви поражения в пшеничените масиви, но трябват дъждове, казва Кирил Жендов, един от големите арендатори в региона с многогодишен опит.
Земеделските производители се надяват на повече влага и за пролетните култури. Заради обичайното засушаване през май, когато е вегетацията на слънчогледа, сеитбата на маслодайната култура вече започва по-рано. Новите хибриди от чужди селекции могат да се сеят още при 8-9 градуса температура на почвата.
Тази пролет площите със слънчоглед в Добричко могат да отбележат лек ръст и да достигнат около 900 хил. декара като 50 на сто от полетата вече са засети. Причината е добрата рентабилност от маслодайната култура през миналата стопанска година, когато тон семе се е търгувало за 690 лева, казва председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Костадин Костадинов.
В момента пшеницата се търгува за 300-310 лева за тон и търговията е замряла, информира Кирил Жендов.
През миналата стопанска година в Добричкия регион бяха добити 671 хил. тона пшеница, като земеделските стопани не се наемат да кажат колко зърно има още в хамбарите.