Информацията за това кой държи данъчните складове за горива в България не беше бавена, тя целенасочено беше скрита от бившия финансов министър Владислав Горанов. Това заяви Петър Славов от „Нова република“ в ефира на bTV.
Повод за изказването му е вчерашната информация, че „Лукойл Нефтохим" и "Лукойл България" притежават близо 92% от данъчните складове за бензин и 82% за дизела. Това показаха данни на Министерството на финансите за 2015 г., предоставени на "Нова република“. От формацията получиха данните след решение на Върховния административен съд (ВАС), с което съдът задължи финансовото ведомство да оповести публично чия е собствеността на данъчните складове.
„Няколко пъти като народни представители в миналия парламент сме питали кой контролира данъчните складове, тъй като в България вече и децата разбраха, че за да търгуваш с горива, трябва да имаш достъп до данъчен склад. Тъй като тогавашният финансов министър (Владислав Горанов, бел. ред.) отказа да ни отговори неколкократно в парламента, ние се видяхме принудени като граждани да заведем съдебно дело“, каза Славов. Той добави, че победата в съда е изключително важна именно защото е заведен граждански иск.
„Всеки гражданин, когато му се откаже обществена информация, може да съди съответната администрация, съответния недобросъвестен министър и по съдебен ред да го принуди да предостави тази информация“, обясни той.
По думите му оповестените вчера цифри са смущаващи „Това, което знаехме към 2011 г. от сходна информация, която тогава е била поискана и получена, е, че 80% от тези данъчни складове се контролират от две дружества. Това, което не знаехме, е какво се случва след това. Предупреждавахме, че вероятно ситуацията се е влошила, а това води до допълнителен контрол, допълнително затрудняване на достъпа до пазара на горива на конкуренти, освен за най-големите участници – същите тези, които бяха разследвани за картел от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК)“, заяви Славов.
Той допълни, че за 2016 г. няма информация и призова отново новия финансов министър да бъде попитан официално за собствеността на данъчните складове за горива през 2016 г.
Според него е напълно реално нещата да се влошили и цифрите да са се доближили още повече до 100%. По думите му и други фирми притежават складове, но тяхното участие е толкова незначително, че не могат да влияят на достъпа до пазара на горива.
Цените у нас са непазарни и трайно по-високи от средноевропейските, категоричен е Славов.
Той добави, че КЗК не е пожела да изчака отговора от финансовото министерство преди да обяви становището си, че няма картел на пазара на горива, въпреки че е било ясно, че данните ще бъдат предоставени тези дни.
преди 7 години Който държи данъчните (акцизните) складове, може да контролира пазара като определи високи такси за достъп за конкурентните търговци, те не са регулирани. Достатъчно е да поиска 2-3 цента на литър на ден. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Of )2 За да може някои експерт да каже как зависи цената на горивата от престоя в данъчен склад трябва да има данни от този склад Те не казват на кого са собственост тези складове камо ли да дадат данни от него Но по важното е че които държи монопола в тези складове може да влияе върху цената и по други начини освен наемаКакви са тези начини ще ти ги каже Славов отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Някой експет няма ли да се изкаже какъв процент (може и в стотинки на л.) от цената на преработеното (готово за консумация) гориво зависи от престоя му в данъчен склад, за да разберем дали тази ингормация е изобщо релевантна? отговор Сигнализирай за неуместен коментар