Повече туристи са предпочели Чепеларе за ски ваканция през тази зима, според данни на местното хотелиерско сдружение и Туристическия информационен център. Отчетеният ръст на туристи през приключилия ски сезон се дължи главно на положителните резултати от обединението на ски зоните Чепеларе и Мечи чал, както и на дългата снежна зима, коментира за БТА Даниела Сивенова, експерт в Туристическия информационен център.
Чепеларе вече усеща благоприятния ефект от обединението на двете ски зони, смята кметът на общината Славка Чакърова. Според нея обединението е заявка, че Пампорово-Мечи чал ще се мери с големите зимни курорти.
През зимния сезон хотелиерите в Чепеларе са работили при над 50% заетост на легловата база, а при големите хотели - около 90 на сто, според данни на Туристическия център. За разлика от предишните безснежни зими, този ски сезон не беше зависим от оръдията за изкуствен сняг и продължи от януари до началото на април.
Предимно български туристи са клиентите на хотелите в Чепеларе и през тази зима. Палитрата на туристите в града постепенно се допълва и от чуждестранни групи, главно от съседните балкански държави.
Расте броят на гръцките туристи, пътуващи за ски ваканция в Чепеларе и Пампорово. Популярността на ски комплекса отвъд границата отчасти е повлияна от рекламна кампания в медии в Северна Гърция. Туристът от южната съседка обичайно пътува неорганизирано, а резервациите са в последния момент, отбелязват хотелиери. Забелязват се дори случаи на импровизирани пътувания от чуждестранни групи, почиващи в Гърция, които отбиват маршрута си и на север.
Чепеларе остава трайно ориентиран към пазарния сектор на неорганизираните туристи и ваканционните групи, които не ползват посредничеството на туроператори. След като дълго време се полагаха усилия Чепеларе да бъде забелязано от големите туроператори, сега шансът на хотелиерите е свързан до голяма степен с възможностите за интернет резервации, обяснява Даниела Сивенова.
Туристите в младежка възраст вече предпочитат сами да резервират онлайн. Чрез букинг ваканциите малкото курортно градче запазва облика си, без да е принудено да се вмества в изискванията на туроператори, залагащи на масовия туризъм. По този начин се избягва и рискът от строителна инвазия на предпочитаните от туроператорите огромни хотелски комплекси.
„Чепеларе няма да изгуби облика си на специфичен туристически център и след обединението със ски зоната на Пампорово“, категорична е Даниела Сивенова. Според нейните прогнози ефектът от свързването на Пампорово и Мечи чал ще се почувства в по-дългосрочен план. Пампорово е туристическата марка на региона и обединявайки се, Чепеларе ще бъде облагодетелствано с общото развитие на курорта, допълва тя.
Създаването на по-голямата дестинация Пампорово - Мечи чал всъщност е заложено още при основаването на ски курорта. Даниела Сивенова припомня, че в далечната 1933 г. чепеларецът Никола Чичовски създава първия пансион в земите и горите, които десетилетия по-късно са наложени на туристическата карта като Пампорово.
Обединяването на Пампорово и Мечи чал според Сивенова е пример в правилната посока в момент, когато туризмът излиза от глобалната криза.