Пръстовият отпечатък за прием и изписване в болница беше „безсмислена щуротия, която, сега се вижда, че е и незаконна“. Това заяви д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването в предаването „Тази сутрин“ по bTV.
Вчера Върховният административен съд (ВАС) окончателно отмени системата за прием в болниците с пръстов отпечатък. ВАС потвърждава извода на тричленния състав на съда за нищожност на разпоредба от Наредбата за достъп до медицинска помощ, уточняват от здравното министерство.
Бившият здравен министър д-р Таня Андреева каза, че въвеждането на пръстовия отпечатък е противоречало и на българското, и на международното законодателство.
На въпрос имаше ли ефект от тази мярка директорът на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ д-р Дечо Дечев отговори: „Тези, които го предлагаха, твърдят, че да. Тези, които го ползваха, и тези, които го отчитаха, казват, че няма или е отрицателен“.
Той добави, че, от една страна, са били инвестирани около половин млн. лв. за софтуер (средства на НЗОК), от друга страна, са били закупени няколко хиляди устройства за няколко милиона лева (от бюджета на болниците). Но огромните приходи за кръга, който имаше ползва от въвеждането на идентификатора, щяха да са от абонаментна поддръжка на тези четци – ежегодно по няколко милиона лева за външна фирма.
Д-р Кацаров добави, че болниците са понесли загуби за 7 – 8 млн. лв. от невъзможност да използват системата на идентификатора – тя блокирала често и по указание от министерството лечебните заведения са регистрирали пациенти само с лична карта, след което разходите за тях не са им били признавани. Сега болниците може да претендират за тези пари пред НЗОК, смята той.
Според Андреева въвеждането на пръстовия отпечатък сериозно е влошило и забавило приема на пациенти.
Категорично трябва да има контрол от страна на НЗОК, но това, което беше предложено от бившия вече министър Петър Москов и правителството, защото това не е еднолично негово решение, се оказа неефективно и в много голяма тежест и за пациентите, и за нас, добави Дечев.
Андреева коментира, че Москов е подвел колегите си в кабинета, тъй като няма как всеки министър да разбира от здравеопазване.
И тримата гости обаче се съгласиха, че идентификаторът не е най-големият проблем в здравеопазването. Големите проблеми са лимитите на болниците, монополът на НЗОК, големият брой общински и държавни болници с огромни дългове, националната здравна карта.
преди 7 години Котаракът е незаконен, мишките могат да си играят хорото! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години ...и дават хляб на "находчивите" журналисти . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Статията е спекулативна. Мненията и данните са непроверуеми... както често се случва. В момента се води борба на интереси за хранилката наречена "здравеопазване". Това е може би най-мощният икономически отрасъл в страната с годишен бюджет от над 3 млрд. лева, при това държавен. Корупционните схеми в него осмислят кариерата на много политици и специалисти от системата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Миналата година писАхте че това е пътя за пресичане на корупцията...ветропоказателят е най гениалното журналистическо изобретение ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Аз съм убеден, че фалшивите инвалиди са проблем 1 за здравеопазването. Но всички отговорни фактори мълчат, което ги прави съучастници. Докато не се реши този проблем няма да има здравеопазване. отговор Сигнализирай за неуместен коментар