Планираното поскъпване на природния газ от 1 април поставя под въпрос оцеляването на много фирми, а доста от тях ще преминат в сивия сектор. Това заяви Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Според него другият вариант предприемачите да посрещнат поскъпването на газа е да увеличат цените на произвежданите от тях стоки и услуги.
„Всъщност, повишението, което анонсираха от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), е очаквано, защото както знаете, цената на газа е свързана с тази на нефта. Имаше период, в който цените нефта се покачиха, а газа не ги последва. Ясно е, че трябваше да стане някакво изравняване или съобразяване с тези промени, но това поради политически причини, за да не се навреди на изборния процес, не се случи в един сериозен период от време. А сега изведнъж ще пострадат и предприемачите, и гражданите, защото в особени кратки срокове компаниите ще трябва да адаптират своите производства и разчетите си с една сериозна нова цена на газа“, обясни Симеонов. Той допълни, че когато към списъка се включи и поскъпването на тока, е повече от ясно, че и цените на стоките и услугите ще се повишат.
„Преди 2 г. бяхме на 5-то място по ниски цени на тока (и за бизнеса и за гражданите), но сега цената на тока за фирмите вече е в топ 5 на страните с най-висока цена на тока“, каза още председателят на БТПП.
Относно исканията на бизнеса към новото правителство той посочи, че административното увеличение на доходите не е обосновано.
„За нас е приемливо нарастването на заплатите да става на база растеж. 10% ръст не е мисия невъзможна, но за целта трябва да се тушират някои тежести за бизнеса, а също и да се стартира електронното правителство, което ще реши страшно много въпроси", поясни Симеонов.
По думите му трябва да се работи и в областта на правораздаването и по-конкретно – да се прецизират разпоредбите за закриване на дружество.
"Следващото правителство не трябва да се бави с осигуряването на тристранния диалог и да бъде добър посредник между работодателите и синдикатите", обясни председателят на БТПП.
Според него България трябва максимално бързо да бъде приета в ERM II. Това трябва да стане, но не бива да плащаме дълговете на онези, които затънаха в кредити заради лошата си дисциплина, категоричен е Симеонов и добави, че валутният борд трябва да се запази „докрай“.
Вижте още във видеото.
преди 7 години Кой народ? Всеки се спасява по единично, докато лекарите протестираха за по-високи заплати, 50% от българите злорадстваха, че им били и без това много парите, така почти никой не излезе да ги подкрепи и какво стана сега? НЯМА ЛЕКАРИ или по-скоро кадърните си биха камшика; при учителите абсоляютно същото положение-ефектът същия - всеки се оплаква, че нивото на учителите не само е паднало, но и ПРОПАДНАЛО. А много хора ги упрекваха, че са излезли на протест, видиш ли те имали много ваканции, 500 лв. им били достатъчни. Протестите за Витоша, Пирин, морето какво стана - изкараха еколозите поръчкови и подобни глупотевици! Убеден съм, че 30-40% от българите въобще не са наясно защо има протести за природата на БГ. И така става с всеки един протест - хората немогат да проумеят, че трябва да са солидарни с онези, които са ДИРЕКТНО засегнати, защото утре местата се сменят и ощетените стават те. За поскъпването на газа прочетох коментар: "който е на газ да му мисли, мен не ме бърка"...умираме! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ква революция от тва стадо?по турско 2 правят въстание а цело село тича да ги изпортят на пашата че да намажат от предателство...за тва стадо само камшик отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години В тази държава всичко за фирмите се прави. То бива дясно управление, но ние накрая ще станем по-светци и от папата. Добре е, че сме вече пазарна икономика, хората масово избягаха в странство, защото при нас всичко е за сметка на хората, за да им е добре на фирмите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар