IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Фармацевтични фирми и държавата обединяват сили срещу дефицита на лекарства

Институциите от здравния секткор, НАП и митниците ще могат да осъществяват съвместни проверки на търговци

16:31 | 16.03.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Чуждите фармацевтични производители официално декларираха готовност за сътрудничество с властите срещу паралелния износ на лекарства.

Днес Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) и министърът на здравеопазването Илко Семерджиев подписаха меморандум за сътрудничество и партньорство, съобщиха от здравното министерство.

Според подписания меморандум двете страни ще обединят сили срещу дефицита на лекарства на българския пазар. Документът предвижда министерството и ARPharM да си сътрудничат за осигуряване на достъп до висококачествени и ефективни лекарствени продукти за българските граждани. 

Предвижда се осъществяването на контрол и съвместни проверки от Изпълнителната агенция по лекарствата, Националната здравноосигурителна каса, Националната агенция за приходите и Агенция „Митници“. Ще бъдат проверявани лицата, извършващи търговия с лекарствени продукти в страната и през границите ѝ. Ще се следи за притежаването на разрешения за търговия с лекарствени продукти, за спазването на добрата дистрибуторска практика и на правилата за отпускане и продажба на медикаменти.

Ще бъдат взети мерки за по-добро взаимодействие между притежателите на разрешения за употреба на лекарствени продукти и дистрибуторите. Ще се действа съвместно за преодоляването на лекарствени дефицити, а опасността от недостиг на определен лекарствен продукт в резултат на износ ще бъде елиминирана чрез разработването на законодателни мерки.

Министерството и ARPharM ще провеждат редовни срещи в търсене на решения по текущи проблеми за осигуряването на достъп до лекарствени продукти.

Споразумението представлява първи реални стъпки към ограничаване на паралелната търговия (износ на лекарства от държава от ЕС, в която те са по-евтини, в друга страна членка, където са по-скъпи, бел. ред.). с лекарства и преодоляване на недостига на медикаменти на българския пазар.

Преди месец страните се договориха за стартиране на съвместни проверки заради паралелния износ на лекарства. Проверките се извършват от Националната агенция за приходите, Агенцията по лекарствата и Агенция „Митници“.

Целта е да се ограничи недостигът на животоспасяващи лекарства в областта на онкологията, ендокринологията и ревматологията, за което периодично предупреждават пациентски организации.

Около 10% от общия пазар е обемът на паралелния износ на медикаменти у нас – около 100-150 продукта, коментира Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България.

В момента в България няма сериозна регулация на паралелния износ на лекарства, което води и до дефицити. зпълнителната агенция по лекарствата няма инструмент да спре практиката, тъй като тя е законна. Въпреки че институцията е уведомявана за паралелната търговия и прави проверки, в момента няма законов механизъм, по който да се ограничи експортът. В агенцията единствено се подават заявления, че се изнася определен медикамент.

Припомняме, че текстове от Закона за лекарствата, които даваха възможност на институциите да забранят паралелната търговия, ако не са задоволени потребностите в страната, бяха обжалвани от дистрибутори и отменени. Впоследствие имаше поредица от неуспешни опити да се промени Законът за лекарствата, така че тази търговия да се ограничи.

Проблемът с паралелния износ на лекарства съществува и в други страни от ЕС, но България е атрактивен пазар заради ниските цени на лекарствата.

Във връзка с нарастващите обеми на паралелната търговия с лекарства наскоро от фармацевтичния бранш изпратиха отворено писмо до служебния здравен министър с настояване институциите да вземат мерки за преустановяване на незаконната търговия с лекарства, както от физически лица, които нямат разрешение за това (изкупвачи), така и от юридически лица, които без разрешение за търговия с лекарства или в нарушение на това разрешение, се включват в такава търговия. Очаква се Министерството на здравеопазването да подготви предложения за нормативни промени в тази посока.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:01 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още