Стокообменът между България и Хонконг възлиза на 100 млн. долара, което изобщо не е много. Това коментира в интервю за "Хоризонт" заместник-търговският представител на китайския регион за Европейския съюз (ЕС) Сам Хой.
Според него сегашното двустранно сътрудничество не е на достатъчно добро ниво. „Искаме търговията и капиталовложенията да се увеличат. В момента Хонконг проучва възможностите за инвестиции в България в областта на инфраструктурата", посочи Хой и уточни, че най-голям интерес има към пристанищата и летищата.
„В България сме с две основни цели - едната е да отпразнуваме Китайската нова година с нашите бизнес приятели в България. Използваме тази възможност, за да запознаем нашите приятели с част от елементите на китайската култура. Също така организираме семинар, който ще се фокусира върху възможностите за бизнес по инициативата "Един пояс – един път", по-позната като Новия път на коприната. Хонконг може да изиграе особена роля и ние търсим възможност за засилване на сътрудничеството с нашите бизнес партньори в България“, посочи още Сам Хой.
Според него инициативата "Един пояс - един път" дава възможности в няколко области. Сред тях са инвестиции в инфраструктурата. „Хонконг има доста възможности в тази област, тъй като той е финансов център на Азия. Имаме и особени характеристики при функционирането ни на китайския пазар. От една страна сме част от Китай, от друга – регион, който е свободен да поема инициативи, и имаме личен почерк в международната търговия. Затова можем да служим като мост между Китай и операторите зад граница“, каза още заместник-търговският представител на Хонконг за ЕС.
По думите му компании като Alibaba и други мултинационални корпорации се интересуват от разширяване на бизнеса си и проекти в България.