IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

КЗК одобри сливането на СОТ 161 и "Секюрити холдинг"

Новата компания затвърждава лидерските си позиции на пазара на физическа и техническа охрана (СОТ)

17:55 | 11.03.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) одобри сливането на лидера на пазара на частни охранителни услуги „СОТ-Сигнално Охранителна техника“ ЕООД (СОТ 161) с по-малкия му конкурент „Секюрити Холдинг“ АД, показва справка в регистъра на антимонополното ведомство.

След сделката СОТ 161 ще затвърди лидерската си позиция на пазара и се откъсва напред от конкурентите си от гледна точка на предоставяни услуги и географски обхват в сферата на физическата и техническата охрана. При инкасо услугите обаче „ВИП Секюрити“ ще запази доминантната си позиция дори и след сформирането на новия пазарен лидер като цяло.

Това е втората обявена сделка в сектора в рамките на последните няколко месеца. През октомври британската  G4S  обяви, че продава българския си бизнес на „ВИП Секюрити“ - вторият по големина играч на пазара на охранителни услуги у нас.

СОТ 161 притежава още 13 дружества в цялата страна, включително и едно за предоставяне на извънболнична специализирана медицинска помощ и неотложна медицинска помощ на територията на София и София област, а Павел Георгиев, който е едноличен собственик на компанията, упражнява контрол върху още седем компании от сектор сигурност.

Безапелационен лидер на пазара на физическа и техническа охрана

Пазарният дял на СОТ 161 на пазара на физическа охрана е стабилен през последните години и достига 20-30% към 2015 г., според данни на антимонополния регулатор. На второ място е „ВИП Секюрити“, като за една година делът й се удвоява до 10-20% и ще увеличи още, ако КЗК одобри сделката за G4S. Следват „Боду“, „Асо Сириус“, „Селена 52“ и още няколко компании с дял от 5-10%. С до 5% дял са ASP, G4S, Телепол, „ДСК Транс Секюрити“, столичното общинско дружество „Егида“, „Секюрити холдинг4 и други.

Общият размер на приходите на всички играчи на пазара на физическа охрана се увеличава от 140,422 млн. лева през 2014 г. до 157,437 млн. лева през 2015 г., т.е. приходите на лидера СОТ 161 са около 50 млн. лева за същата година.

КЗК констатира, че комбинираният пазарен дял на СОТ 161 и „Секюрити Холдинг“ ще се запази в рамките на 20-30%.

СОТ 161 и „ВИП Секюрити“ са лидери и на пазара на техническа охрана (СОТ) с дял в диапазона 10-20% за всяка от компаниите. Останалите играчи на пазара са с дял до 5%. Общият оборот в този сегмент от пазара намалява от 125,723 млн. лева през 2014 г. до малко над 114 млн. през 2015 г.

След сделката делът на СОТ 161 на пазара на техническа охрана ще скочи в диапазона 20-30%.

Що се отнася до пазара на инкасо услуги, лидер е „ВИП Секюрити“ с над 40%, докато СОТ 161 е далеч зад основния си конкурент с дял от порядъка на 5-10%. Приходите на пазара се увеличават с около една трета до почти 46 млн. лева през 2015 г., посочват от КЗК.

Опасенията на конкуренцията – пазарът се монополизира

В становище, изпратено до КЗК, „ВИП Секюрити“ посочва, че СОТ 161 ще се установи като господстващо предприятие, което ще му позволи да действа независимо от своите клиенти, доставчици и конкуренти, а обектите му ще надвишат 100 хил. след приключването на сделката, включително и най-големите търговски центрове в София.

Компанията подчертава, че СОТ 161, като собственик на „Сектрон“ ООД, специализирано в дистрибуция и цялостен инженеринг на системи за сигурност, което е основен доставчик на охранителна техника на преобладаващия брой охранителни компании, на практика има определящо влияние при ценообразуването в сектора на услугите, предоставяни с технически системи за сигурност. Това, според „ВИП Секюрити“, създава слабоконкурентна бизнес среда без възможност за осъществяване на печеливша търговска дейност и се поставят допълнителни бариери за навлизане на нови участници на пазара.

„Боду СОТ“ и „Телепол“ също изразяват подобно становище, но според по-малките конкуренти „ДСК Транс Секюрити“ ЕООД, „Юсис“ ООД и Агенция „Гард Ейч Ем ЕС“ ЕАД сделката няма да окаже съществено влияние на пазара. Агенция „Гард Ейч Ем ЕС“ дори счита, че сливането ще е положително, защото пазарът е твърде фрагментиран и има нужда от консолидация с цел повишаване качеството на услугите.

Лидер, но не с господстващо положение

Според КЗК обаче няма съществени бариери пред навлизането на пазара на физическа охрана в България, тъй като за стартирането на такава дейност не са необходими значителни първоначални инвестиции. Като доказателство за отвореността на пазара антимонополния регулатор посочва, че в сегмента оперират над 2 900 фирми с валидни лицензи.

Общият пазарен дял на сливащите се компании ще остане в рамките на 20-30% и остава под индикативните 40%, които маркират господстващото положение на пазара.

За пазара на техническа охрана КЗК констатира по-високи бариери за навлизане предвид необходимите инвестиции за диспечерски център, транспортни средства, ноу-хау, разходи за изграждане на системи и оборудване и други.

Регулаторът посочва, че сливането между СОТ 161 и „Секюрити холдинг“ няма да доведе до съществено увеличение на пазарния дял на компанията.

За пазара на инкасо услуги КЗК подчертава, че пазарното положение на двете компании не предполага опасения за увреждане на конкуренцията. И след сливането компаниите не могат да настигнат лидера в сегмента „ВИП Секюрити“, който подсигурява позициите си с придобиването на G4S.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:50 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още