IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

С. Боянова: ЕК ще обсъжда пет варианта за промяна при директните плащания

Трябва да се създаде специален стълб за подпомагане на малките и средни ферми, според експерта

12:00 | 11.03.17 г.
<p>
	Светлана Боянова.<em> Снимка: Bloomberg TV Bulgaria</em></p>

Светлана Боянова. Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

През тази година започва процесът, в който потребителите и европейските стопани в ЕС да си отговорят на въпроса дава ли селскостопанската политика достатъчно като очаквания от страна на всички заинтересовани, за да получи тя това силно финансиране, което има – 40% от бюджета на ЕС.

Това коментира Светлана Боянова от Института за агростратегии и иновации в предаването Investbook на Bloomberg TV Bulgaria. 

"Директните плащания са най-големият въпрос за земеделците", отбеляза експертът. "Поради тази причина ЕК възложи оценка на въздействието, в която разглежда пет варианта, които следва да бъдат обсъдени", допълни тя.

„Първият вариант не предвижда промяна, при втория вариант не се очаква да има такава политика, при което тази опция е най-нереалистична. Третият вариант предвижда обвързване на директните плащания с управлението на риска, а четвъртият обвързва директните плащания с екологичните изисквания", обясни Боянова. 

Институтът за агростратегии и иновации предлага да се създаде специален стълб за малките и средните фермери, за които да се заделя финансов ресурс, каза още тя. 

"В целия ЕС е необходимо общоевропейско плащане за фермерите, но всяка една държава членка да има различен пакет в съответствие от нуждите на земеделските производители и държавата. Подобна стъпка ще има своя положителен и отрицателен ефект", коментира Боянова.

Целия разговор със Светлана Боянова можете да видите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:26 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още