До две седмици ще бъде факт първата освободена от ДДС доставка на дарени хранителни продукти, която ще стигне до нуждаещи се хора в България. Това обяви на брифинг омбудсманът Мая Манолова след инициирана от нея среща с всички институции, отговорни за разписване на подзаконовата нормативна уредба, която ще направи реално функциониращ закона, освобождаващ от ДДС дарените храни с изтичащ срок на годност.
Министерствата на земеделието, на социалната политика и на финансите са готови с нормативните текстове за освобождаване от ДДС върху дарените храни, съобщиха от пресцентъра на националния омбудсман.
За това, че не е приета подзаконовата нормативна база алармира именно омбудсманът. Впоследствие премиерът Огнян Герджиков възложи ускоряване на подготовката на подзаконовите актове, с които реално да отпадне ДДС върху дарените храни.
Министерството на земеделието и Българската агенция по безопасност на храните са изпълнили ангажимента по подготовката на наредбите и е публикуван списък с храните, които могат да бъдат дарявани, както и сроковете на годност. Списъкът е публикуван на сайта на Министерството на земеделието и храните, както и на сайта на Агенцията по храните.
Финансовото министерство е готово с правилника за прилагане на Закона за ДДС, който ще бъде обнародван и ще влезе в сила през следващата седмица.
Министерството на труда и социалната политика е готово с два варианта на проект от списък на лица, които могат да получават дарени храни. След съгласуване през следващата седмица в рамките на 10 дни този списък ще бъде облечен в законовата форма със заповед на министъра, каза Мая Манолова.
Цялата поднормативна база ще е готова в рамките на следващата седмица, каза омбудсманът.
„След две седмици се надявам, че ще присъстваме и ще видим с очите си как първата освободена от ДДС доставка на дарени хранителни продукти ще стигне до нуждаещи се хора в България“, обяви омбудсманът Мая Манолова.
Режимът предоставя възможност да се даряват храни и да не се унищожават, като едновременно с това са взети всички защитни мерки да не се допускат злоупотреби при даренията на храни и да има загуби за фиска. В закона са гарантирани абсолютно всички условия и начинът за документиране на дарените храни. Правилникът предстои да бъде издаден от министъра на финансите и обнародван в „Държавен вестник“ през следващата седмица, увери и Людмила Петкова от финансовото министерство.
С приетите промени в Закона за ДДС от тази година отпада данъкът добавена стойност (ДДС) за дарените храни. Целта на поправките е да мотивират големите хранителни вериги да даряват храна, вместо да я изхвърлят.
Законовият текст за отпадането на ДДС върху дарените храни обаче още не работи, защото не е готова подзаконовата нормативна база, която на практика да освободи дарените храни от налога.