IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

През 2019 г. се очаква да бъдат факт електронната рецепта и направление

Предвижда се изграждане на Национална здравна информационна система

11:46 | 27.02.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

В процес на разработване е Национална здравна информационна система, каза Найден Шиваров, и.д. директор на дирекция "Информационна и комуникационна политика в здравеопазването" в Министерството на здравеопазването, по време на форум, посветен на иновациите в здравеопазването.

В проекта са включени електронните рецепти, направления и здравен запис. Очакванията са, че през 2019 г. да бъдат факт електронната рецепта и направление, предава БТА. Предвижда се още и завършването на необходимите регистри, както и изработването на единен регистър на пациентите. 

За да може да се направи правната рамка за развитието на електронното здравеопазване в страната, се анализират действащите в момента нормативни актове, на които ще бъдат изготвени оценки за въздействието.

Предвижда се изграждане на здравноинформационен портал, като чрез него пациенти и лекари ще имат достъп до всички функционалности на националната информационна система - здравноинформационен портал, форуми, съвети и др.

В България не е направено нищо за създаване на единни регистри и не се знае къде кое лекарство може да бъде намерено, какви лекарства има на пазара и др., каза председателят на Българския фармацевтичен съюз Илко Гетов. По думите му в Европа лекарствата имат уникален продуктов номер и всеки, от единен сайт, може да го провери и поръча.

Ако пациент търси лекарство в България, трябва да провери на сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата, но това не означава, че то е налично на пазара, посочи още той. 

Проф. Гетов допълни, че за медицинските изделия пациентите не могат да открият нито регистър, нито цената им, нито кой е производителят. Липсва подробен регистър и на аптеките, в който гражданите да проверят какви хора работят в дадена аптека, какво е работното й време и др. Съюзът е разработил електронен регистър и през сайта на организацията всеки може да провери колко са, кои са и къде практикуват правоимащи магистър-фармацевти.

В над 20 областни града няма нито една денонощна аптека, а в 11 общини - нито една аптека, сключила договор с НЗОК, допълни проф. Гетов.   

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още