Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада и Европа (CETA) ще насърчи по-високи нива на инвестициите, коментира Кевин Хамилтън, посланик на Канада за България.
На 15 февруари в Страсбург Европейският парламент официално одобри споразумението. Очаква се CETA да създаде огромни нови възможности в ЕС и Канада, като разкрие нови пазари за износ, генерира работни места за висококвалифициран персонал и допринесе за по-тесни икономически взаимоотношения между Канада и страните-членки на ЕС, коментират от посолството на Канада.
В съобщението се казва, че двустранната търговия между Канада и ЕС може потенциално да нарасне с 23%, като очакванията са износът от ЕС да отбележи годишен ръст от порядъка на 17 млрд. евро, а годишният брутен вътрешен продукт на ЕС да нарасне с 11,6 милиарда евро.
Директните ползи за България вследствие от намаление на тарифите ще засегнат няколко сфери, в рамките на които общия национален износ е конкурентноспособен, като например информационни и комуникационни технологии, електрически стоки, автомобилни компоненти, машинно оборудване, научно оборудване, както и продукти от хранително-вкусовата промишленост.
Благодарение на споразумението CETA тарифите върху информационните и комуникационни технологии, електрически стоки, машини и оборудване ще спаднат от 6,5 на 0%, а облагането върху хранителни продукти, което в момента е на нива от 10,5%, ще бъде изцяло премахнато.
Освен чрез премахването или намалението на тарифите върху различни видове стоки, CETA ще даде тласък на инвестициите и търговията в сферата на услугите между Канада и България, което ще позволи взаимно признаване на професионални квалификации, ще увеличи нивата на конкурентоспособност на българския бизнес на канадския пазар, както и ще намали разходите на компаниите, без това да окаже негативно влияние върху текущите стандарти за околна среда и трудови права, пише в съобщението.
„CETA демонстрира нашата ангажираност към това да генерираме растеж и от двете страни на Атлантическия океан, като увеличим търговията и инвестициите”, коментира посланик Хамилтън.
„CETA има ролята на споразумение за защита на инвестициите между Канада и страните-членки на ЕС, като ще насърчи по-високи нива на инвестициите“, смята той.
Той допълва, че България ще има свободен достъп до канадския пазар. „Ще има огромни възможности за българските износители, както и сериозни спестявания за българските потребители”, казва дипломатът.
“Като държава от G7, която вече е дълбоко интегрирана в северноамериканската и азиатско-тихоокеанската икономика, Канада е дом на някои от най-мащабните, иновативни и разнообразни пазари в света. Канадците с нетърпение приветстват и канят България, както и всички останали партньори от ЕС, да разкрият канадските пазари, както никога досега”, коментира посланикът.