”Видяхме голям облак, обаче падна малко дъжд” - така Атанас Атанасов от "Нова република" коментира пред БНР публикувания вчера кратък доклад на служебното правителство за направените ревизии в министерствата, в който се акцентира върху обществените поръчки.
Според него има избирателност в проверката, а от "Нова република" смятат, че тази избирателност не е случайна, а е част от този опита да се създаде изкуствен сблъсък между ГЕРБ и БСП.
„Ще ви кажа коя е най-голямата слабост на този доклад. Всички в страната знаят, че властелинът на обществените поръчки през последните две години в България беше Бойко Борисов, а за него няма и един ред в този доклад“, казва политикът.
Атанасов изтъкна, че въпреки многото скандали в транспорта, проверката в ресорното министерство не е оповестила нарушения.
„Наистина много шум за нищо. Отделно от това трябва да се каже категорично, че Министерският съвет не е контролен орган и като са ги събрали тези данни, каквито и да са те, би следвало да отидат в тези контролни институции, които имат правомощия да потърсят отговорност, а работата на Герджиков е да уволни тези длъжностни лица, които са допуснали отклоняване на обществените поръчки“, коментира той.
„Няма как да имаме сведения дали има и друга част от доклада за проверката на министерствата, която направи служебното правителство, и какво пише в нея. Моята лична оценка от това, което видяхме от публикувания доклад, е, че той е повече от срамежлив“, каза пред националното радио Таско Ерменков от БСП.
Според него докладът опровергава твърденията, че БСП е издигнало служебния кабинет, тъй като в документа липсват много нередности, за които от партията са сигнализирали обществеността.
„Не давам пример от енергетиката, защото мога да бъдат обявен в пристрастност. Ще ви дам пример от Министерство на земеделието, където в доклада в началото е обявено, че няма никакви проблеми в политиките. Обаче заради нямане на проблеми в политиките България в момента е застрашена да увисне с около 1 млрд. евро по програмите за земеделие във връзка и с ненавременни обществени поръчки за избор на сертифициращ орган“, коментира той.
„Не знам защо в този доклад не е дадена характеристика на безстопанствено и безотговорно харчене на пари в Министерство на земеделието за прословутите скъпи джипове за по 200 хил. лева, които нито един ден не са били собственост на държавните горски предприятия, а отидоха в НСО по личната разпоредба на Бойко Борисов и с абсолютното знание на Десислава Танева“, коментира социалистът.
Според Юлиан Ангелов от Патриотичния фронт заяви предполагаемите нарушения "трябва да бъдат предадени на съответните институции".
Той предполага, че публикуваният доклад не е пълен, „а подробности и други факти ще бъдат дадени на съответните институции като прокуратура и други разследващи органи“.
Ангелов изтъкна пред БНР, че патриотите винаги са гласували против програмата за саниране, защото с парите са можели да се изградят голям брой нови жилища за българите от чужбина. Според него служебният кабинет трябва да концентрира усилия в провеждането на прозрачни избори, защита на националната граница и борба с битовата престъпност.
„Няма лошо да бъдем проверявани, въпросът е дали този подход е правилен, кой има право да извършва тези ревизии. Изнесените данни имат стойност само ако проверките са извършени от компетентни органи“, каза бившият министър на младежта и спорта Красен Кралев пред Нова телевизия.
Според него компетентните органи са АДФИ, Сметната палата, Изпълнителната агенция за одит на средствата от ЕС.
Не се говори за политическите лица, става въпрос за компетентност на държавната администрация. Има дребни административни нарушения, който не работи, той не греши, коментира Кралев.