Договорът на рейтинговата агенция Standard and Poor’s и финансовото министерство на България става безсрочен. Служебният министър на финансите Кирил Ананиев е бил упълномощен да подпише необходимите документи за продължаване на контракта, съобщиха от правителствената информационна служба.
В периода 2014-2016 г. страната ни използва услугите на Standard and Poor’s като редовен емитент. Отсъствието в Закона за държавния бюджет за 2017 г. на лимит за емитиране на облигации на международните капиталови пазари не налага продължаването на този статут, обясняват от Министерски съвет и уточняват, че преминаването към стандартните условия на агенцията ще допринесе до значително намаляване на разходите за кредитен рейтинг. Предлаганото споразумение със Standard and Poor’s е безсрочно и може да бъде прекратено по всяко време от всяка страна.
Суверенният кредитен рейтинг представлява независима външна оценка на макроикономическите индикатори и състоянието на политическата система на дадена страна. Анализите на рейтинговите агенции съпътстват процеса на присъждане на държавен рейтинг и се следят от широк кръг международни инвеститори, пише още в съобщението на Министерски съвет.
Към момента България поддържа договорни отношения с трите водещи агенции за кредитен рейтинг – Moody’s, Standard and Poor’s и Fitch, като по този начин максимално обезпечава получаването на външна оценка за процесите в страната.