IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Спад в усвояването на евросредства при служебния кабинет отчете икономист

Има предпоставки за оптимизъм през 2017 г., казва Георги Ангелов

11:05 | 10.02.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

От назначаването на служебното правителство са изминали две седмици и през този период са усвоени едва 18 млн. лева от еврофондовете. За сравнение, през първите две седмици на декември 2016 г. са усвоени 184 млн. С други думи, отчита се 10 пъти спад в усвояването, откакто служебното правителство е поело властта. Това казва в интервю за „Труд“ Георги Ангелов, старши икономист в Институт „Отворено общество“.

„Икономиката засега се справя отлично – виждаме солидно увеличение на индустрията, износа, туризма в края на 2016 г. Но всичко, което зависи от правителството, на практика е спряло“, смята той. Той дава и друг пример с отложената концесията за Летище София. 

На въпрос за икономическите програми на двете основни политически сили в страната – ГЕРБ и БСП той отговаря: „Ако има нещо положително, това е, че образованието се очертава като приоритет – поне от гледна точка на финансиране и учителски заплати“.

Другото “наддаване” според него по отношение на заплатите, доходите и пенсиите също е в правилната посока, макар да има силно популистки уклон.

„Доходите трябва да растат, но, за да става това бързо и устойчиво, е необходимо да се поддържат и ускоряват темповете на икономически растеж. Как обаче да се увеличат инвестициите, производството и икономическият растеж – няма такава формула в партийните програми освен общите обяснения, че ще се подобрява средата за бизнес“, казва Георги Ангелов.

Запитан дали партиите ще извадят отново стари идеи за мащабни енергийни проекти с участието на държавата той коментира:

„Скъпо е да се започват проекти без разумна финансова обосновка и осигурено финансиране. “Цанков камък”, например, ни струва 1 млрд. лева, за “Белене” досега са платени близо 2,5 млрд. лева. Построихме слънчеви централи през 2010-2012 г., когато технологията беше изключително скъпа – ако бяхме изчакали 6-7 години, щяхме да спестим милиарди.

Заради подписаните дългосрочни договори не може да действа и пазарната конкуренция – налага се НЕК да изкупува ток от скъпи производители“.

Трябва да се мисли внимателно, преди да подписват енергийни проекти, препоръчва икономистът.

Според него 43-то НС не е трябвало да оставя за последния момент гласуването на Закона за концесиите.

„Той е важен, защото България не е приложила в срок новата директива за концесиите и срещу страната има започната наказателна процедура. От друга страна, и президентът подходи малко крайно, като наложи вето на целия закон – можеше спокойно да отхвърли само някои проблемни текстове“, заявява Ангелов.

„Има много икономически предпоставки за оптимизъм през 2017 г. Рисковете обаче също са високи и те идват от политическия фронт – Брекзит ще започне тази година, Турция изпадна в рецесия заради опита за преврат и политическите промени, Гърция е отново на кръстопът, след изборите в САЩ предстоят избори в ключови европейски страни като Франция и Германия. А кризата в Сирия не е разрешена, нито проблемът с бежанците“, смята икономистът.

Той допълва, че бюрокрацията отблъсква нови инвеститори, но тези, които вече са установени в страната, продължават да разширяват бизнеса си.

„Ако бизнесът се нуждае от инженери, а университетите произвеждат психолози, резултатът няма да е добър – нито бизнесът ще може да расте, нито завършилите ще получат добра работа и добър доход“, коментира още Георги Ангелов.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:24 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още