Над 200 са язовирите с неизправности в България, които Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) определя като рискови. Това обаче не означава, че те са в предаварийно състояние, каза пред БНР директорът на дирекция „Язовири“ в Агенцията Йордан Кюмюрджиев.
Контролът и проверките от страна на Агенцията вече оказват влияние, собствениците започват да изпълняват предписанията, които са им дадени, заяви той.
В действително лошо състояние са около 30 язовира. ДАМТН е разпоредила те въобще да не задържат водата – те са празни на кота мъртъв обем и предписанията се спазват.
След като на Агенцията бе възложен контролът върху язовирите, през 2016 г. от общо 5 400 язовира са проверени около 5 хил. За част от тях са констатирани проблеми като неизправни кранове и повредени преливници.
В момента снежната покривка затруднява достъпа и огледа на съоръженията и се проверяват само язовирите в лошо техническо състояние.
Повечето язовири са с изяснена собственост, категоричен е Йордан Кюмюрджиев. За останалите отговарят областните управители до изясняването на собствеността.
Засега Агенцията не е наложила голям брой санкции за неизпълнени предписания, тъй като наредбата, която й дава това право, действа от октомври 2016 г.
Междувременно днес роднини, близки и жители на харманлийското село Бисер отбелязаха пет години от унищожителното наводнение в селото. В река Бисерска бяха хвърлени 6 венеца в памет на шестимата жители на селото, които загинаха при трагедията, предаде БТА.
На днешния ден преди 5 години язовирната стена на водоема "Иваново" се скъса и висока вълна помете всичко по пътя си. Освен човешките жертви, над 50 жилищни имота бяха разрушени.