Основните зърнени култури отбелязват обичайното за сезона повишение на цените средно с около 5% на месечна база. Това информира в бюлетина си Центърът за икономически анализи в селското стопанство (САРА), който е част от Института за аграрна икономика.
Поскъпването според анализаторите се дължи и на продължаващото отслабване на еврото.
Според експертите, ще е трудно възходящите ценови тенденции да продължат през следващите месеци, заради рекордните запаси и идващите новини за силна реколта в южното полукълбо.
В бюлетина се отбелязва, че от България в следствие на силната реколта пшеница през настоящата 2016/17 се очаква да бъде изнесено над 3,4 млн.т зърно (според други прогнози износът може да достигне 4 млн. т – бел. ред.). До януари 2017 г. са изнесени около 3,1 млн.т.
Засега по-слаби темпове на износ се отчитат най-вече при слънчогледа и до януари 2017 г. са изнесени около 170 хил. т, като се очаква износът за достигне 640 хил.т.
Забавяне на експорта има и при царевицата, където предвижданията на САРА са износът да достигне над 1,4 млн.т през 2016/17 г., а към момента е изнесено около 50% от тези обеми.
Търговията по света
Като цяло, засега най-слабо върви възстановяването на световните цени при пшеницата, където на годишна база цените са с 23% по-ниски и цените на културата бележат 10 годишен отрицателен рекорд. Причината е, че за последните 4 години търсенето е нараснало с около 6,9% , а предлагането е скочило с 14,3%.
Световните прогнози за реколта 2017/18 вещаят нови рекорди на производство при зърнено-маслодайните култури. Русия увеличава с 600 хил. ха засятата площ, която ще достигне 80,1 млн. ха. 65% от тази площ ще бъде засята през пролетта, като опит за увеличение ще има при царевицата с около 5%.
Източник: САРА
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 7 години Таблиците са стари реалните цени са други . За актуална информация ползвайте сайт зърноборса отговор Сигнализирай за неуместен коментар