Сметната палата установи разминавания в 323 декларации на висши държавници. От ведомството съобщават, че са публикувани списъците по Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности (ЗПИЛЗВДДД), с ежегодна декларация или уведомление, подадени през 2016 г., както и встъпителни и финални декларации, подадени през периода от 1 януари 2016 г. до 13 септември 2016 г., за които проверката е приключила със заключение за несъответствие.
От списъците на Сметната палата става ясно, че хората във властта често „забравят“ да декларират доходите и собствеността на партньорите си в живота.
Общо 12 депутата от вече разпуснатото 43-то Народно събрание са пропуснали да отбележат детайли от финансовото си състояние. Така например Димитър Горов от БСП е забравил да опише дяловете на съпругата си в ново търговско дружество. Колегата му Валери Жаблянов пък не е написал, че съпругата му има апартамент в София. Кирчо Карагьзов пък не е декларирал, че половинката му е придобила нива от 12 декара в село Безмер.
Според данните на Сметаната палата Бойка Маринска от Реформаторския блок (РБ) не е посочила задължение на съпруга си към юридическо лице в размер на над 102 хил. лв.
По високите етажи на властта също има несъответствия в декларациите. В списъците на Сметната палата попада и бившият вицепремиер Меглена Кунева, която е забравила да декларира доходи от наем на съпруга си в размер на 12 600 лева. Бившият социален министър Ивайло Калфин пък е пропуснал да декларира обезпечение върху ипотека за 74 хил. лева на собствен апартамент.
Председателят на Комисията за финансов надзор Карина Караиванова, която беше заместник-финансов министър преди да оглави регулатора, също е забравила да декларира доходи на съпруга си в размер на 5 700 лева.
Посланикът ни в Израел Димитър Михайлов не е уведомил за 3 564 лв. доходи на съпругата си от наем.
Проверени са общо 14 261 лица с ежегодна декларация или уведомление и 743 лица, подали финална и встъпителна декларации до 13 септември 2016 г. Проблем с несъответствията в декларациите имат 2,15 на сто от тези, които са ги подали, отчитат още от Сметната палата.
Проверката на имуществените декларации обхваща освен задължените лица и техните съпрузи и ненавършили пълнолетие деца, съгласно законовите разпоредби.