Наблюдението на България по Механизма за сътрудничество и проверка ще приключи, ако страната предприеме конкретни стъпки, посочени в доклада на ЕК. Това заяви правосъдният министър в оставка Екатерина Захариева на пресконференция в МС заедно с вицепремиерите Меглена Кунева и Румяна Бъчварова в коментар за публикувания днес доклад на Еврокомисията.
Захариева посочи, че по всеки един от шестте показателя на механизма са отбелязани стъпките, които да се предприемат, а това страната ни винаги е искала.
Министрите бяха единодушни, че докладът е обективен и че Еврокомисията счита работата на кабинета „Борисов 2“ по съдебната реформа в последните две години за позитивна.
Настоящият доклад прави анализ на отминалия десетгодишен период и според Захариева като позитивно се посочва и свършеното през 2012 г., когато е първият мандат на Борисов и ГЕРБ.
Вицепремиерът Меглена Кунева, която не скри разочарованието си от това, че в крайна сметка парламентът не прие антикорупционния й закон, цитира конкретен текст от доклада в тази връзка: „Приемането на този закон ще бъде съществен тест за решимостта на България за 2017“.
Тя изрази очакване антикорупционният закон да бъде първият, който новото Народно събрание ще приеме и посочи, че законът е бил отложен от депутатите, за да бъде „убит“.
„Не може през цялото време да говорим за загуба на доверие и да не направим сериозна крачка, като се проверява имуществото на хората, които имат достъп до власт и пари, и работят в чувствителни сфери, и като се проверяваме за конфликт на интереси“, настоя тя. Кунева смята, че европрепоръките са съвсем конкретни. Според нея това освен добра новина е и много силен знак за пълна национална мобилизация.
„Идеята, че ще ни осиновят и ще ни дават на всеки няколко месеца предписания какво да правим, не е вярна“, подчерта Кунева.
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова каза, че докладът отчита напредък при борбата с организираната престъпност, като се посочва, че има доста осъдителни присъди и дела, които са в ход. „Отбелязан е неудачният период, в който ГДБОП беше преструктурирана заедно с ДАНС и това е причина за спиране на добрата практика. Сегашната ГДБОП е обновена институция, която работи изключително ефективно и това е видимо и навън, но не е достатъчно видимо тук, в България“, смята Бъчварова.
По думите й МВР също е дадено за пример заради превантивните антикорупционни мерки в Гранична и в Пътна полиция.
Екатерина Захариева посочи, че има редица важни препоръки към Висшия съдебен съвет (ВСС) и се обръща специално внимание на избора на следващ ВСС. По думите й препоръчва се продължаване на работата по съдебната карта и електронното правосъдие. Не стигнало времето за внасяне на Наказателно-процесуалния кодекс в НС, но на практика той бил готов и имал подкрепа от ЕК.
Тя посочи, че, за съжаление, отново има упреци между партиите „кой е виновен“ и призова всички политици да четат обективно доклада и „да не го използваме за политическо противопоставяне“.
Правосъдният министър настоя, че в доклада се иска приемственост, а не реформата да спре и да даде заден ход. Промяната на политическата обстановка също не би трябвало да води до промяна на приоритетите.
Меглена Кунева пък каза, че не е стигнало времето за закон за държавната администрация, чрез който да се засили ролята на инспекторатите за борба с корупцията.
Тя оцени избора на проф. Огнян Герджиков за служебен премиер като „знак на уважение към парламентарния характер на нашата република“, като уточни, че той ще работи без парламент, но е бил парламентарен шеф.
В отговор на въпрос Бъчварова коментира препоръките за медийната среда, за която е посочено, че се „характеризира често с ниска степен на независимост и неефективно прилагане на журналистическите стандарти, което оказва отрицателно влияние върху обществения дебат относно реформите“.
Министърът заяви, че МВР не е предоставяло средства на нито една медия по европрограми и това според нея се отразило на начина, по който е била представена работата на министерството. Бъчварова смята обаче, че темата за медийната среда трябва да остане и занапред, за да намери „добър отговор“.
преди 7 години Мониторингът, мониторингът ще продължи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Аз от този доклад разбирам, че ще продължи минимум още една година. До следващия... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години да питам що не ги направихте, като това беше част от предизборната ви програма и заради кояти ви избрахме ?? ... от последните 10 години, вие бяхте на власт 5!!! следователно вие сте отговорни за неслучилите се реформи отговор Сигнализирай за неуместен коментар