Минималната работна заплата в България се е увеличила с 25% за три години. Този постоянен ръст води до дисбаланси в икономиката, заяви в ефира на bTV изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев. По думите му бизнесът в страната развива балансирана икономика, която си позволява малко повече, отколкото са възможностите ѝ.
В Румъния брутният вътрешен продукт е с 28% по-висок, затова е нормално и минималната им заплата да бъде по-висока от нашата, обясни още Данев по повод изказването на президента на КНСБ Пламен Димитров, че някои бизнес организации се опитват да бойкотират и да спрат ръста на минималните доходи в България.
Според Димитров, който също бе в студиото, увеличението на доходите няма алтернатива. „Мантрата, че нямаме производство, не е вярна. Винаги може да има някое предприятие, което не може да се справи, но заради него не може да сриваме държавата. Ако тази година няма увеличение на доходите поне със 100 лв. на човек, или с 10%, това значи, че някой си играе с българския работник, с неговото търпение и желание да остане в България“, каза още Пламен Димитров.
По думите му нито един работодател не се е оплакал, че по-високата минимална работна заплата ще му пречи. Основният проблем на компаниите, за който те искат решение, е липсата на кадри. "Виждаме 40 хил. души, които напускат страната и пазара на труда става дефицитен", допълни Димитров.
Представителите на работодателските организации коментираха още, че управляващите ги използват за „параван“ и пример за това е, че бележките им по държавния бюджет никога не са взимани по внимание.
Припомняме, че на 13 януари всички работодателски организации отказаха да обсъждат минималната работна заплата с мотива, че заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество е свикано нелегитимно, тъй като вече решението за минималното възнаграждение е прието от Министерския съвет.
Бизнес организациите си тръгнаха демонстративно от заседанието, на което останаха само синдикатите и представителите на правителството – Томислав Дончев, Владислав Горанов и Зорница Русинова.