Националната здравноосигурителна каса и Министерството на здравеопазването подготвят експерименталното въвеждане на пръстови отпечатъци и за достъп до личните лекари и аптеките.
Пръстовите отпечатъци вече се използват при влизане в болниците, но в края на 2016 г. Върховният административен съд ги отмени на първа инстанция. Решението в момента се обжалва.
От тази година с пръстови отпечатъци ще се влиза в кабинетите на някои общопрактикуващи лекари, специалисти и аптеки, съобщава bTV. Целта е да се провери как работи системата и какви са проблемите, които могат да възникнат.
Здравното министерството поддържа тезата си, че след въвеждането на пръстовите отпечатъци болниците харчат по-малко. Здравната каса също твърди, че ще разполага с достатъчно компютърни сървъри, така че системата да работи бързо и да не блокира.
От 1 ноември миналата година е в сила системата на пръстовия идентификатор в болниците. Това е задължителна предпоставка за заплащане на осъществените от лечебните заведения медицински дейности.
Системата за пръстова идентификация може да помогне в извънболничната, а не в болничната помощ, смята Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването.
Според други експерти обаче отпечатъците не могат да се въведат в извънболничната помощ, защото системата на Здравната каса ще блокира, тъй като не е подготвена да издържи освен болниците и личните лекари, зъболекарите и специалистите. Ако системата се въведе при всички общопрактикуващи лекари, ще се стигне до огромен хаос и блокиране на работата, смятат експерти.
Системата тръгна доста трудно и в болниците. В момента тя все още създава големи затруднения заради загубата на време за чекиране.