Работната група за разработване на правила за къмпингуването в България е предложила дефиниция на понятието „къмпинг туризъм“. Предвижда се този вид туризъм да се практикува на места, специално пригодени за това.
На сайта на Министерството на туризма са публикувани и резултатите от двете тематични работни групи, които бяха създадени, за да намерят решение на правила за къмпингуването в България и за предлагането на мерки за развитие на планинския туризъм.
Допуска се обособяването на места за практикуване на къмпинг туризъм в урбанизирани, горски и земеделски територии само с предварително изрично съгласие на собственика на имота, при спазване на всички останали изисквания за практикуването му. Обособените места ще бъдат вписвани в регистър, който ще бъде част от Националния туристически регистър.
Предвижда се задължение за кметовете на общини да представят на министъра на туризма ежегодно и текущо информация за обособените места за къмпинг туризъм на територията на общината.
Изрично се забранява практикуването на къмпинг туризъм в радиус от 300 метра от категоризираните къмпинги, за да се насърчи устойчивото развитие на този вид туризъм. Предвижда се всички правила и регламенти, свързани с тази дейност, да бъдат детайлизирани в отделна наредба към закона.
Работната група за предлагане на мерки за насърчаване на планинския туризъм е приключила работа с приемането на предложения за текстове, които да регламентират реда за създаването на нови или разширението на съществуващи ски зони.
В случаите, когато се предвижда изграждане или разширение на ски зони в горски територии или земеделски земи – държавна или общинска собственост, е уредено задължение на компетентните органи да учредят възмездно право на строеж и/или съответните ограничени права при спазване на разпоредбите на Закона за горите (ЗГ), Закона за опазване на земеделските земи (ЗОЗЗ) и Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Като се отчита основното предназначение на земеделските земи и на горските територии, в ЗОЗЗ и в ЗГ изрично се регламентира, че за изграждането или разширението на ски писти не се изисква промяна на предназначението на съответните територии.