IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Райфайзен Банк: България е част от тенденцията за растеж в ЦИЕ

Усвояването на еврофондовете ще остане под средното ниво в ЕС през 2017 г.

20:06 | 21.12.16 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив, Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив, Ройтерс

САЩ в очакване на „Ефекта Тръмп“

В САЩ анализаторите на Райфайзен Рисърч очакват осезаемо ускорен ръст на БВП за 2017 г. в размер на 2,4% (очакван ръст от 1,6% за 2016 г.). И макар тази прогноза да не отчита ефектите от възможни законодателни промени от правителството на Тръмп, вече са налице доказателства за положителен ефект в настоящата прогноза.

Установяването на курса на САЩ в посока на изключително експанзивна фискална политика със силен ръст на бюджетните дефицити доведе до нови динамики на различните пазари. Една от първите стъпки на Доналд Тръмп като президент на САЩ най-вероятно ще включва програма за радикално намаляване на данъчните ставки на компаниите и физическите лица. Обявените инфраструктурни планове също бяха бързо приети от капиталовите пазари. Предвид повишените цени на стоките и електроенергията, очакванията за ръст на инфлацията се засилват. В същото време дългосрочните лихви на капиталовите пазари се повишиха рязко след избора на Тръмп за президент. В САЩ доходността се е повишила с 90 базисни пункта, в Германия – с 55 базисни пункта, а в някои развиващи се пазари и с над 100 базисни пункта. По този начин кривата на възвращаемостта става все по-стръмна. Подобна тенденция ще е характерна за цялата 2017 г.

Лихвите в САЩ също нарастват, макар и не толкова бързо, в сравнение с предходни периоди. От изборите насам разминаванията между очакванията на пазара и насоките на централната банка относно основните лихвени нива са все по-голяма рядкост. Колкото по-бързо се стабилизират лихвените нива, толкова по-слаб ще е дългосрочният ръст на доходността. Същото важи и за дългосрочното развитие на европейския пазар на облигации.

Националните интереси застрашават икономическото развитие на ЦИЕ

За 2017 г., анализаторите на Райфайзен Рисърч очакват реален ръст на БВП от 3%  (очакван ръст от 2,6% за 2016 г.) за подрегиона Централна Европа, 3,3% за Югоизточна Европа (очакван ръст от 3,8% за 2016 г.) и 1% ръст за Източна Европа (очакван ръст от -0,5% за 2016 г.). Особено внимание заслужават лидерите по отношение на растежа – Албания, с ръст на БВП от 4% (очакван ръст от 3.5% за 2016 г.), Румъния с 3,6% (очакван ръст от 4,7% за 2016 г.) и Словакия с 3,3% (очакван ръст от 3,3% за 2016 г.).

“Тенденцията за нарастващо фаворизиране на националните интереси за сметка на пазарните решения за съжаление се наблюдава все по-осезаемо в ЦИЕ. Това няма да засегне стабилната динамика на растеж в близко бъдеще, но в дългосрочен план ползите от гъвкавостта и дерегулацията на тези пазари ще отслабнат,” обобщава Брециншек ситуацията в ЦИЕ.

В Централна и Югоизточна Европа силното вътрешно търсене ще продължи да се наблюдава и през 2017 г., което ще доведе до среден ръст на БВП от малко над 3%, но инвестициите ще останат под очакваните нива. И ако в краткосрочен план усвояването на еврофондове продължава да е от значение, преките чуждестранни инвестиции в дългосрочен план се влияят от политическата обстановка. Вътрешното потребление продължава да бъде основен двигател на растежа вследствие на окуражителните тенденции на развитие на пазара на труда и относително високия ръст на възнагражденията. Русия отново бележи скромен растеж от 1% (очакван ръст от -0,5% за 2016 г.), а Украйна – 2% (очакван ръст от 1,0% за 2016 г.).

Цените на петрола

За първи път от декември 2008 г. насам, страните членки на ОПЕК се споразумяха да намалят производството на петрол с 1,2 милиона барела на ден до 32,5 милиона барела дневно. Споразумението влиза в сила от 1 януари 2017 г. и е валидно за период от шест месеца. Това ще се отрази осезаемо на съотношението между търсене и предлагане и пренаситеният към момента пазар на петрол ще се върне към дефицит през първата половина на 2017 г. Ето защо анализаторите на Райфайзен Рисърч променят предходната си прогноза за 2017 г. с 3 долара и за следващата година очакват средна цена на петрола тип Брент от 58 долара за барел.

Влияние върху валутните пазари

Нарастващите разлики между лихвените нива в САЩ и еврозоната би трябвало да окажат подкрепа на щатския долар, особено през първата половина на 2017 г. До средата на следващата година анализаторите на Райфайзен Рисърч запазват прогнозата си за съотношението EUR/USD на ниво 1,02. В същото време не се очакват флуктуации в съотношението на швейцарския франк спрямо еврото. Поради политическата обстановка в Полша и експанзивната монетарна политика, прогнозата за съотношението EUR/PLN е по-умерена. Не се очакват сериозни движения в представянето на унгарския форинт и чешката крона, независимо от вероятността фиксингът към еврото да отпадне през втората половина на 2017 г. Повишените цени на петрола и разликите в лихвените проценти оказват подкрепа на руската рубла. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още