IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Иван Кръстев: Студената война не се завръща

Политическите резултати в малките страни се обясняват като игра с нулев резултат между Русия и Запада, но в това има три основни проблема, пише Кръстев

18:35 | 01.01.17 г. 5
<p>
	<em>Снимка: pixabay.com</em></p>

Снимка: pixabay.com

Като българин мога да ви кажа, че международните медии отразяват изборите в малките европейски страни по същия начин, по който професор по литература чете шпионски роман по време на лятната си отпуска: приятно четиво за разтоварване, но след това бързо забравяш героите и всъщност няма значение дали историята се обърка. При нормални обстоятелства това не е проблем, но може да се превърне в такъв следващата година, пише Иван Кръстев от Центъра за либерални стратегии за New York Times.

През 2017 г. ще има избори не само в Германия, Франция и Холандия, но и най-вероятно в Гърция, Италия и, за пореден път, в България. Това ще бъде моментът на истината за Европа. Социалните медии са наводнени от фалшиви новини и конспиративни теории, а водещите медии са обсебени от намесата на Кремъл в изборната политика на западните демокрации. Намесата на Москва се превърна в универсално обяснение за всичко, което се случва в периферията на Европа и, явно, навсякъде другаде. Затова е критично важно хората да научат правилно историята. Но това няма да бъде лесно.

Вземете изборите за президент на България през ноември. Международните медии обрисуваха победата на Румен Радев – бивш обучен в САЩ генерал от военновъздушните сили, кандидатирал се като независим – като нов триумф за руския президент Владимир Путин и поредно доказателство за нарастващото му влияние в Източна Европа. Фактът, че изборите в България малко или много съвпаднаха с тези в Молдова, където спечели проруски кандидат, както и с провалилия се проруски опит за преврат в Черна гора, накара мнозина да заключат, че Русия отново си възвръща традиционната сфера на влияние.

Дали това обаче е наистина така?

Не може да се каже, че външната политика бе критичното опасение за повечето българи, които гласуваха. Честно казано, влиянието на Москва не се прокрадва в България – то отдавна е тук. Голяма част от българите ценят високо членството ни в НАТО и още повече – това в Европейския съюз. Но по исторически и културни причини повечето предпочитат да не възприемат Русия като враг. Затова не е изненада, че както генерал Радев, така и дясноцентристкият му опонент защитаваха вдигането на санкциите срещу Русия и подобряването на отношенията с Москва.

Споделям тази българска история, пише Кръстев, защото дебатът около предполагаемата намеса на Кремъл в изборите за президент в САЩ събуди рамката от Студената война, в която разбираме света. Политическите резултати в малките страни се обясняват като игра с нулев резултат между Русия и Запада. В този подход има три основни проблема.

Първо, той по-скоро обърква, отколкото вкарва яснота. През 70-те и 80-те години няколко националистически държави от третия свят бяха осмивани от Запада като комунисти въпреки факта, че са се фокусирали върху борбата за независимост, а не върху съветския комунизъм. САЩ и съюзниците им изгубиха доста енергия да се борят с тях. Но да определяш погрешно националисти за комунисти понякога се превръща в самоизпълняващо се пророчество. След като получиха етикета „комунист“, много от революционните правителства от третия свят наистина станаха просъветски. Поуката е, че не трябва да се изненадваме, ако постоянното налагане на етикети върху популистките партии и лидери в Европа като „проруски“, ги превръща в приятели на Кремъл.

Второ, завръщането на наратива от Студената война се превръща във фактор за нарастващото международно влияние на Русия. Манията на Запада към Путин лежи в сърцето на новооткритата мека сила на руския президент. Ако Москва, както много от медиите предполагат, наистина може да повлияе на изборите в САЩ, как може малка България, или пък дори Франция, да има вяра, че някой различен от Кремъл ще реши кой ще е следващият президент? Руската сила на привличане днес се корени не в идеологията ѝ, а в мощния ѝ имидж. Ако вярвате на най-ревностните противници на Путин, той печели през цялото време.

И трето, в един глобализиран свят външна намеса в изборите е неизбежна. Отделните граждани – а не само правителства, хакват имейл профили, разпространяват фалшиви новини и конспиративни теории и се опитват да разрушат репутацията на чуждите лидери. Самотни хакери и малки престъпни политически групи могат лесно да сринат сървърите на изборните комисии по света. Навлизаме в период, в който сътресенията се превръщат в международно състезание и мнозина търсят пари и слава, показвайки как могат да посеят хаос отвъд границите.

Наративът на Студената война пренебрегва тази нова реалност, защото е склонен да вижда всяка подривна дейност като дело на държавите. Резултатът е нарастващ риск от свръхреакция и конфликт. В света на постоянната размяна на атаки, повече от всякога това, което има значение е капацитетът да различаваш вдъхновената от държавата и управляваната от държавата подривна дейност.

Затова ако не искаме 2017 г. да се превърне например в 1917 г., паметна година за Русия, медиите трябва да са достатъчно разумни и да избягват грандиозни истории, покриващи цели континенти, които обясняват всичко. Вместо това те трябва да се вгледат в детайлите, които обясняват поне нещо. В крайна сметка, дори в ерата на глобалните медии политиката остава регионална.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 2
be_google
преди 7 години
Пропуснали сте да сложите снимка на красавецът иван....надрънкал е такива глупости, че дано ви дават торба пари да ги изтипосате тук!!!Щатите и подопечните им ЕС наложиха тотална информационна война срещу Русия, Китай и още поне 20 държави. В едни окупирани от САЩ Германия и Япония не може и дума на видиш да се критикува разрухата нанесена на света от ФАЩ.... вярвам, че Тръмп ще поизлекува лакомията на ЦРУ и финасововата олигархия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 4
scott
преди 7 години
никъв шанс.Рано или късно, върховноя хармонизатор и израз на божествената воля на земята - ядрената бомба, ше върне хармониата. Да сте се замисляли, че единствено атомната бомба е опредметяване на непознаваемата божия същност? Сичко друго е игра на познатото и непознатото. довчера непознато, днеска електричеството ти свети и се е превърнало в познато. Със атомната бомба не е така. Мож да ти думне или да си седи във силоза. Обаче, и в двата случая остава непознаваема за човека. При случай 1 - човека си мъртъв, при случай 2 си живее. Но си остава еднакво непозната. Ако думат ядрените бойни глави - най-посуе ше има хармониа на земята. В смисъл, че ше заприлича на планетите около нея у космосъ и ше се хармонизира с тех. Та, никакво заяждане и словестни битки. Малоумната *** ще си го получи......измъкване нема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 2
dr.5rov
преди 7 години
Мисля си, че от едно състояние на нещата може да има много (безброй) различни нишки на бъдещо развитие. Нищо не може да се твърди със 100% сигурност за бъдещето. Наявам се светът да не тръгне по нишката, която води към тоталната война и всичко да се ограничи само до словесни баталии.Това не ни пречи все пак да отчитаме и тази възможност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 5
scott
преди 7 години
изобщо не са фантазии.Топлата война си върви. В щатите се разделиха на католици и хугеноти /хугенотите ми се виждат демократите, с това непризнаване на губещи позиции и мечтание да се завърнат добрите дни без работа, градивно начало в полза на обществото/, в европа се разделихме на монтеки и капулети /два рода знатни..../, а в близкиа изток ти поставят отело....Много се надевам, севера да поставя война и мир. Честита ви новата 1917-та година. Даже Москов се изказа "да не сме 17-та година, пък тя настъпваше след има-нема 5 дена.ШЕ Е ЯКО, ШЪ ГЛЕДАМИ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 5
dr.5rov
преди 7 години
Хм, трябва да кажа, че в статията му има неща, които съвпадат с това, което аз си мисля. Не знам, може и двамата да бъркаме. Но ако Студената война не се завръща, тогава коя война се завръща - горещата ли?Всъщност той намеква за това като споменава 1917. А събитията тогава и то не само в Русия са следствие от горещата война преди това. Дано всичко това да са фантазии в неговата и моята глава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още