Все повече хора обръщат гръб на найлоновите торбички. Това показва сравнението на данни от две изследвания на „Екзакта“, извършени в началото и в края на 2016 г., по поръчка на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
През март 36,4 % от запитаните казват, че се въздържат от употребата на найлонови торбички. В края на ноември делът им се увеличава на 44,9%, информира екоминистерството.
С 4% (до 43 на сто) е нараснал броят на хората, които събират отпадъците си разделно, а с 3,2% (до 41,9 на сто) на тези, които при изхвърляне на пластмасова бутилка я смачкват. Това показва, че постепенно се променя отношението към отпадъците – на тях започва да се гледа като на ресурс.
Все повече българи полагат грижи и за чистотата на въздуха във всекидневието си. През март 25,3% от анкетираните отговарят, че използват сухи дърва за огрев вместо мокри. За сравнение, през ноември процентът им се увеличава на 28,9.
Екоминистерството припомня, че добре изсъхналата дървесина отделя по-малко прах в атмосферата, отколкото наскоро отсечената. Макар и бавно, нарастват и българите (с 1,8%), които използват целенасочено градския транспорт вместо личния си автомобил.
Запитаните осъзнават, че основна причина за замърсените територии в страната са хората поради липса на екологични традиции и култура. На тази позиция са 60,6%.
Любопитни са и отговорите на въпрос: “Кое от направеното по Оперативна програма „Околна среда“ е допринесло в най-голяма степен за чистотата на околната среда и опазването на природата?“. Според най-голяма част от анкетираните това се дължи на новите 51 пречиствателни станции.
Хората са все по-информирани за инвестициите, които се грижат за здравето им и повишават качеството им на живот.
През март 2016 г. едва 6,5% от българите знаеха, че МОСВ инвестира в строителство на пречиствателни станции. В края на годината този процент е чувствително увеличен – на 35,9 на сто.
За проектите за подмяна на 2600 км ВиК мрежа през пролетта бяха чували едва 3,4 на сто, а сега – 25,5%. С депата за отпадъци картината е сходна – през март за строителството им са знаели едва 1,9 на сто от хората. Сега процентът е 16,6.
През март 62% от българите са отговорили с „Не знам“ на въпроса „Какво прави МОСВ за подобряване на екологичната обстановка“. Докато през ноември този процент е паднал два пъти и половина - на 26,1%.