С 10% ще се увеличат минималните заплати на учителите от 1 януари 2017 година. Това предвижда анекс към Колективния трудов договор в системата на средното образование, който беше подписан днес от вицепремиера и министър на образованието и науката в оставка Меглена Кунева и социалните партньори, съобщава се на сайта на просветното министерство.
За повишението на минималните трудови възнаграждения на педагогическия персонал са осигурени 100 млн. лева от бюджета за следващата година, а за непедагогическия персонал – още 26 млн. лв.
Минималните заплатите на педагогическите специалисти ще се вдигнат от 600 на 660 лв. Старши учителите и възпитатели ще взимат минимум 688 лв., а главните – 726 лв. Директорите на училища, детски градини и обслужващи звена ще получават най-малко 825 лв. заплата, а заместниците им – 770 лв.
Анексът към Колективния трудов договор предвижда още увеличение на лекторските часове също с 10%. От 1 януари 2017 г. учителите с бакалавърска или магистърска степен ще получават най-малко 5,50 лв. на час, а от 1 ноември 2017 г. – 6 лв. Преподавателите, които не отговарят на изискванията за заемане на конкретната длъжност, ще взимат най-малко по 4,40 лв. от началото на януари следващата година, а от началото на ноември – по 4,80 лв.
През юни МОН подписа споразумение, с което пое ангажимент за това увеличение с 10%.
Меглена Кунева каза, че 10% не е много и няма да реши всички проблеми на учителите, но е ясен знак, че те са приоритет за държавата.
Кунева посочи още, че България е сред страните, които отделят най-малко пари от БВП за образование и наука – 3,7%.
Останалото увеличение от бюджета за образование и наука за 2017 г. отива за покриване на разходите на пътуващите учители, за повишаване на размера на осигурителните вноски за Фонд „Пенсии“ и други училищни дейности. От 1 януари 2017 г. обезщетенията за пенсиониране на учители стават 10,5 заплати.