За изграждането на нова ядрена централа в България трябва да се гледа в широк контекст - да се направи оценка за нуждите от електроенергия, на търсенето и предлагането. Това коментира пред журналисти изпълнителният директор на AES България Оливие Маркет.
По отношение на предлагането трябва да бъдат взети предвид какви мощности ще бъдат извеждани от експлоатация през близките години в Европа, тъй като България е част от европейския енергиен пазар, както и да се прецени какви точно да бъдат заместващите - базови или пикови.
Маркет беше категоричен, че в Европа ще има нужда от нови мощности, но тепърва трябва да се анализира какви точно да бъдат те. "За нас като участници на пазара е важно системата да функционира добре, да е стабилна и прозрачна", каза още той.
Коментарът на Маркет беше направен по време на официалната презентация на резултатите от дейността на AES България, която управлява ТЕЦ AES Гълъбово (ТЕЦ Марица Изток 1) в Маришкия басейн.
От компанията определиха 2016 г. като успешна, визирайки финализираното през пролетта споразумение с Националната електрическа компания (НЕК) за изплащане на стари задължения. Държавното дружество е изплатило 309 млн. евро, което е подобрило ликвидността на компанията и тя е изплатила своите задължения към Мини Марица Изток - в размер на 51 млн. евро, и е уредила отношенията си с банките кредитори.
В резултат от споразумението между НЕК и AES цената за разполагаемост на централата намалява с 14%. Това води и до намаляване на приходите - от 453,7 млн. лева към 30 септември 2015 г. до 383 млн. лева към 30 септември 2016 г. Друг фактор, който играе роля за намаляване на приходите, е и по-малкото производство на електроенергия - с 5% до 2,3 тераватчаса към края на октомври.
Печалбата на компанията също се свива - до 77,7 млн. лева спрямо 109,9 млн. лева към края на септември на годишна база.
Въпреки спада обаче от AES България са доволни от споразумението, защото то е стабилизирало компанията и превръща задълженията към банките в нетекущи.
По отношение на спада на производството на електроенергия от централата очакват до края на годината да наваксат това намаление. Главният оперативен директор Тодор Бележков припомни, че мощностите работят изцяло по графиците, подавани от НЕК и ЕСО, които предпочитат да балансират системата с електроенергията от ТЕЦ-а.
Очакванията за 2017 г. са количествата произведена електроенергия да се запази поне на нивото от тази година. Няма да има съществени промени по отношение на потреблението, нито въвеждане в експлоатация на нови мощности, което да промени ситуацията за компанията, каза търговският директор Иван Цанков.
Оливие Маркет коментира и възможните въздействия от Парижкото споразумение върху работата на AES Гълъбово. Централата отговаря на всички екологични изисквания в ЕС, изтъкна той. Колкото до промяната - въвеждане на повече ВЕИ-мощности за сметка на ТЕЦ-ове, това ще бъде дългосрочна политика и генерална тенденция, смята той.
Маркет не очаква "затваряне на централи от днес за утре" и заяви, че ТЕЦ-ът ще работи още дълги години.
От компанията очакват и модела на Световната банка за либерализацията на пазара и своето включване на борсата. Технически това е възможно, но трябва да има гаранции, че компанията ще спази своите обещания към кредиторите и акционерите, тоест че няма да има промяна в параметрите на договора за изкупуване на енергия, стана ясно още от думите на Маркет.
Той посочи още, че в момента се водят преговори с потенциални клиенти за развитие на технологии за съхраняване на енергия у нас. Разговорите са в начален етап и Маркет не даде повече подробности по проекта. Според него обаче тези технологии са много важни за ВЕИ-сектора и тяхното развитие тепърва предстои.
AES България управлява и вятърния парк "Св. Никола" в Каварна. От отчета обаче стана ясно, че финансовото му състояние не е добро заради големите разходи за балансиране. Те достигат до 15% от общите приходи.